Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

Z okazji święta Policji RPO dziękuje policjantom za ich postawę, także w ostatnich dniach

Data: 
2017-07-24

Z okazji 98. rocznicy powstania Policji pragnę przekazać na ręce Pana Generała serdeczne podziękowania za codzienną służbę i pracę policjantek, policjantów i pracowników Policji – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich do Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka.

- W demokratycznym państwie prawnym Policja ma do odegrania szczególną rolę. Stoi na straży bezpieczeństwa każdego człowieka i obywatela. Zapewnienie bezpieczeństwa to nie tylko wykonywanie codziennej, trudnej pracy w zakresie przeciwdziałania przestępczości oraz jej wykrywania, jak również realizacja innych zadań ustawowych.

To także konieczność podejmowania działań, kiedy obywatele korzystają ze swoich wolności, co jest ostatnio szczególnie dostrzegalne w kontekście wolności organizowania pokojowych zgromadzeń. Profesjonalizm oraz apolityczność policji jest w takich sytuacjach kluczowy dla budowania zaufania do formacji oraz dla funkcjonariuszy. Pozwala na współistnienie w społeczeństwie różnych wartości, będących często w konflikcie ze sobą.

Życzę Państwu, aby codzienny wysiłek i zaangażowanie dawały poczucie satysfakcji z pełnienia tej niezwykle ważnej dla społeczeństwa służby. Najserdeczniejsze podziękowania składam także emerytom i rencistom policyjnym. Obecny, nowoczesny charakter formacji jest wynikiem ich wieloletniego zaangażowania, oddania oraz częstokroć poświęcenia życia rodzinnego. Jako społeczeństwo powinniśmy być im za to wdzięczni – pisze RPO Adam Bodnar.

Wykonywanie zadań przez funkcjonariuszy w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach wiąże się nierzadko z bezpośrednim narażeniem życia i zdrowia. W tym kontekście istotnego znaczenia nabiera pojęcie służby publicznej – zasługującej na szacunek ze strony społeczeństwa i to nie tylko na poziomie symbolicznym. Szacunek ten powinien się przejawiać także w godnym wynagrodzeniu i gwarancjach stałości zatrudnienia. Poprawiające się na przestrzeni ostatnich lat warunki służby i pracy, coraz nowocześniejsze wyposażenie funkcjonariuszy, pozwalają jednak z optymizmem patrzeć  w przyszłość.  

ZałącznikWielkość
PDF icon RPO do KGP na Święto Policji 2017.pdf222.62 KB