Zawartość

Zastępczyni RPO apeluje: Zacznijmy postrzegać zdrowie przez pryzmat praw człowieka

Data: 
2016-09-08
Położenie: 
  • Krynica Zdrój
    Polska
słowa kluczowe: 

- Musimy odejść, w ramach polityk publicznych, od postrzegania zdrowia tylko jako działu administracji rządowej. Zacznijmy postrzegać zdrowie przez pryzmat praw człowieka. Prawo do zdrowia to przecież prawo człowieka. Tymczasem wiele grup nie ma równego dostępu do świadczeń zdrowotnych wyłącznie ze względu na swoją cechę osobistą - wiek, płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną i tożsamość płciową. To także wyzwania dla systemu ochrony zdrowia – mówiła zastępczyni RPO ds. równego traktowania dr Sylwia Spurek podczas Forum Ochrony Zdrowia, które odbywa się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Dr Spurek wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Ograniczanie nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej – wyzwania dla systemu ochrony zdrowia”. Uczestnicy debaty zastanawiali się m.in. czy planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia zniwelują różnice w dostępie do diagnostyki i leczenia. Jednym z tematów rozmowy była również sytuacja pacjentów z chorobami rzadkimi.

W dyskusji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, lekarze i przedstawiciele szkół medycznych.

Forum Ochrony Zdrowia zostało zorganizowane już po raz siódmy. Jak podkreślają jego organizatorzy, realizacja celów nowoczesnej koncepcji zdrowia publicznego wymaga zaangażowania wszystkich sektorów społeczno-gospodarczych państwa, nie tylko resortu zdrowia. Forum stało się więc miejscem, które pozwala szerzej spojrzeć na cały system ochrony zdrowia – zarówno w ujęciu ogólnokrajowym jak i lokalnym.

  • zdjęcie: kilka osób siedzi na scenie, za nimi niebieski baner
    Dyskusja o systemie ochrony zdrowia /fot. UMWM