Zawartość

Żywa Biblioteka w Katowicach pod Honorowym Patronatem RPO

Data: 
Od 2017-06-21 do 2017-06-22
Położenie: 
  • Katowice
    Polska
słowa kluczowe: 

Żywa Biblioteka organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach to miejsce, w którym każdy ma szansę spotkać osoby dyskryminowane ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację, kolor skóry. Czytelnik może wybrać z katalogu interesującą go Książkę, a następnie ją wypożyczyć.

Książkami w Żywej Bibliotece są prawdziwi ludzie, reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, spotykają się z wykluczeniem i uprzedzeniami. Czytelnik wypożyczając taką Książkę, wchodząc z nią w dialog konfrontuje swoje wyobrażenie o niej, zmienia postrzeganie i nastawienie.

Spotkanie z Żywą Książką to początek poszukiwania rzetelnych informacji na temat mniejszości i grup społecznych oraz możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy szansy zadać. Wśród zaproszonych Książek będzie m.in. muzułmanka, osoba głuchoniewidoma, były alkoholik, rodzic osoby homoseksualnej, były bezdomny, ksiądz, ofiara przemocy domowej, były więzień, freeganin.