Treść strony

Aktualności - Osoby z Niepełnosprawnością

Data: 
2016-10-24
Grafika: pociąg przy peronie

Na dworcu PKP w Kielcach nie ma wystarczającej liczby podjazdów dla wózków. Sprawę na podstawie publikacji prasowej podjęło do prowadzenia z urzędu Biuro Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach (BPK.815.2.2016).

Dworzec PKP, o którym mowa, został niedawno częściowo wyremontowany – zostały zamontowane specjalne podjazdy umożliwiające i ułatwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym, opiekunom  z wózkami oraz osobom starszym.

Data: 
2016-10-24
grafika: na szarym tle pomarańczowy paragraf na wózku inwalidzkim

80-letni skarżący jechał na wczasy rehabilitacyjne z opiekunem. W busie poprosił o bilety ulgowe dla siebie i opiekuna. Kierowca stwierdził, że ulgowych nie ma i sprzedał bilety bez zniżki. Po interwencji (BPW.815.1.2016) w firmie przewozowej, jej prezes poinformował Rzecznika o pozytywnym załatwieniu skargi pasażera - mimo pominięcia przez niego trybu reklamacyjnego.

Pasażerowi zwrócono kwotę nadpłaconą  za bilety przekazem pieniężnym.

Jednocześnie prezes zapewnił, że było to zdarzenie incydentalne i osobiście dołoży wszelkich 

Data: 
2016-10-20
Grafika z okładką książki  i napisem "RPO zwraca uwagę - ważna publikacja dla pracowników, dla pracodawców, dla firm

Poradnik „Osoba niepełnosprawna na rynku pracy – poradnik dla pracowników i pracodawców” ukazał się właśnie nakładem Fundacji Edukacji Nowoczesnej ze wsparciem NBP

Data: 
2016-10-20
grafika: na szarym tle pomarańczowy paragraf na wózku inwalidzkim
  • Pani Maria samotnie opiekuje się upośledzonym od urodzenia 30-letnim synem. Ma 1900 zł dochodu z wynajmu mieszkania. Ponieważ syn wymaga stałej, całodobowej opieki, pani Maria dostaje 1300 zł jako świadczenie pielęgnacyjne.
Data: 
2016-10-19
grafika: na szarym tle pomarańczowy paragraf na wózku inwalidzkim

Po analizie prowadzonych w Biurze RPO postępowań w sprawie osób z niepełnosprawnościami Rzecznik stwierdził, że organy pod władzą których zatrzymany (podejrzany, oskarżony, skazany) się znajduje, nie podejmują dostatecznych wysiłków, aby ustalić dane odnośnie właściwości i warunków osobistych zatrzymanego.

Data: 
2016-10-17
Grafika: statek na pomarańczowym tle

Grupa niepełnosprawnych i ich opiekunów, która była za duża o dwie osoby i dlatego nie mogła popłynąć tramwajem wodnym w Gdańsku, odbyła w zamian atrakcyjną wycieczkę nowym szlakiem wodnym. BPG.815.6.2016

W rezultacie działania Rzecznika Praw Obywatelskich, który podjął z urzędu sprawę odmowy przyjęcia na pokład tramwaju wodnego F5 w Gdańsku grupy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, doszło do pomyślnego jej zakończenia.

Data: 
2016-10-13
Zdjęcie: ludzie siedzą w pięknej sali, na ścianie - lustro w rzeźbionej ramie

O nowoczesnych metodach leczenia i wspierania osób z doświadczeniem choroby psychicznej, o problemach wynikających z organizacji leczenia i finansowania służby zdrowia, a także z niskiej świadomości społecznej Adam Bodnar rozmawiał w Wieliczce w Środowiskowym Domu Samopomocy. Dom prowadzi Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego "Leonardo".

Strony