Godło RP

Seniorzy w naszej gminie. Mapa projektów i pomysłów wspierania osób starszych w miejscu zamieszkania

Gdy w tak wielu państwach europejskich problem starzenia się społeczeństwa urósł do rangi kwestii o znaczeniu strategicznym, na co dzień zapominamy, że każdy z nas – jeśli ma szczęście – będzie kiedyś seniorem lub seniorką. To w naszym wspólnym interesie jest, byśmy wszyscy mogli do późnej starości być sprawni, samodzielni i mieszkać w naszym własnym mieszkaniu – a nie w domu opieki. ZGŁOŚ PROJEKT Z TWOJEJ GMINY - NIECH ZAINSPIRUJE INNYCH!

  • Aktualności
  • Opis sprawy
  • Multimedia
  • Dokumenty
  • Powiązane sprawy
Data: 
2017-12-05
zdjęcie: kilkanaście osób siedzi na sali przy białych stołach

O tym, jak ważny jest proces deinstytucjonalizacji, w jaki sposób powinien być rozwijany oraz o tym, co już udało się zrobić i jak wyglądają doświadczenia innych państw w tym zakresie mówili uczestnicy seminarium eksperckiego pt. „Narodowy Program Deinstytucjonalizacji – potrzeba przyjęcia i realizacji”, które odbyło się w Biurze RPO.

Data: 
2017-02-08
Ludzie na korytarzu

Rzecznik praw obywatelskich odwiedził mieszkańców domu pomocy społecznej w Ptaszkach, prowadzonego przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Choroba Alzheimera.

To jedyny całodobowy dom pomocy społecznej prowadzony przez organizację pozarządową.

Rozmawiano o przeszłości, dniu codziennym i planach na przyszłość.

Data: 
2016-10-11
Zdjęcie: tablica informacyjna w budynku gminy Miechów

Od 2015 roku w Miechowie działa Centrum Wsparcia Osób Starszych (CWOS), mające na celu udzielanie kompleksowej pomocy mieszkańcom gminy Miechów, którzy ukończyli 60. rok życia. Prawa obywatelskie osób starszych są dla RPO stale, od wielu lat, bardzo ważne (przykładem może być akcja zbierania dobrych pomysłów i praktyk - Złota Księga RPO). Spotkania regionalne są okazją do rozmowy o problemach osób starszych. Na spotkanie z aktywistami Centrum w Miechowie przyszło ponad 30 osób.

Data: 
2015-10-05
Warszawskie wieżowce z Pałacem Kultury o zachodzie słońca

Dziedzina działań: 

Ideą projektu było łączenie pokoleń w realizacji działań i tworzenie lokalnych wspólnot, aktywizacja społeczności lokalnej oraz integracja międzypokoleniowa mająca na celu wykorzystanie potencjału i doświadczeń osób starszych. Działania projektowe umożliwiły osobom starszym rozwijanie talentów, dzielenie się swoimi umiejętnościami a także aktywne spędzanie czasu wolnego.

Strony

logo: okienka do "odhaczania" wykonanego zadania

Gdy w tak wielu państwach europejskich problem starzenia się społeczeństwa urósł do rangi kwestii o znaczeniu strategicznym, na co dzień zapominamy, że każdy z nas – jeśli ma szczęście – będzie kiedyś seniorem lub seniorką. To w naszym wspólnym interesie jest, byśmy wszyscy mogli do późnej starości być sprawni, samodzielni i mieszkać w naszym własnym mieszkaniu – a nie w domu opieki. ZGŁOŚ PROJEKT Z TWOJEJ GMINY - NIECH ZAINSPIRUJE INNYCH!

Realizacja tego planu i marzenia w ogromnej części zależy od władz samorządów i działających lokalnie organizacji pozarządowych. W całym kraju powstaje mnóstwo takich inicjatyw wartych rozpowszechniania. Wiadomo już, że skuteczność takich działań zależy od tego, czy są KOMPLEKSOWE. 

Zespół ekspertów współpracujących z Rzecznikiem Praw Obywatelskich zaproponował, by działania na rzecz osób starszych podzielić na SIEDEM obszarów. Jeśli będziemy się nimi zajmować, stworzymy otoczenie i warunki do spokojnej, dobrej starości, odciążymy potencjalnych opiekunów a młodszym pokoleniom stworzymy szansę do korzystania z dorobku życiowego seniorów.

 

Sprawę prowadzi: 

Centrum Projektów Społecznych

Komisja Ekspertów ds. Osób Starszych

„AKtywizaCJE SENIORÓW” Kraków„Igrzyska dla osób z niepełnosprawnością” Nowy Tomyśl„Książka do domu”„Latające Babcie z Plusem”„Park Śląski dla seniorów”, Katowice„Portal senior.bialystok.pl”"Późne debiuty”, Warszawa„Radomski taniec pod gwiazdami”„Seniorzy i studenci – razem możemy więcej”, Warszawa„Seniorzy seniorom – spotkania wakacyjne”, Lublin„Spacery i mapy sentymentalne”, GdyniaAkademia Wolontariatu Seniora, ŁódźAmatorski Klub Literacki, ŚremBank Czasu - Bankiem Życzliwości, TczewBlog „Senior MÓVIN”, KrakówCentrum Inicjatyw Senioralnych, PoznańCentrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im prof. Andrzeja Tymowskiego, Warszawa„Ile wezmę sam, tyle Tobie dam”. Kędzierzyn-Koźle„Miasto Pokoleń”, WrocławMiejsce Przyjazne Seniorom we Wrocławiu„Seniorada” OlsztynStowarzyszenie Przyjaciół „Mam Sąsiada”, Piotrków TrybunalskiCentrum Seniora - Program edukacji osób po 60. roku życia w BiałymstokuDialog obywatelski seniorów w Krakowie„Gdyński Dialog z Seniorami”„Szkoła @ktywnego Seniora”, Kraków„Koperta na Jesień Życia”, Gogolin„eSenior, czyli Warszawa Przyjazna Wiekowi”„Seniorzy na scenę!”, Prostki„Rada Seniorów na wrocławskim Osiedlu Nadodrze”, Wrocław„Miejsce Przyjazne Seniorom”, KrakówGodzinka w dobrym towarzystwie, WarszawaO wsparciu dla osób starszych - rzecznik praw obywatelskich w Centrum Wsparcia Osób Starszych w Miechowie Spotkanie z przedstawicielami Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Domu Pomocy Społecznej w PtaszkachO potrzebie stworzenia Narodowego Programu DeinstytucjonalizacjiZłota Księga Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych