Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

Spotkania regionalne RPO

Od początku swojej kadencji rzecznik Adam Bodnar spotyka z ludźmi w różnych miejscowościach naszego kraju. Rozmawia o najważniejszych problemach dostrzeganych przez mieszkańców i organizacje społeczne. Na mapie Polski pokazane są miejsca, gdzie był Rzecznik. Liczby w kółkach oznaczają liczbę spotkań lub podjętych spraw. Szczegóły można poznać powiększając mapę.

 • Aktualności
 • Opis sprawy
 • Multimedia
 • Dokumenty
 • Odnośniki
 • Powiązane sprawy
 • Sądowe postępowania strategiczne RPO

Spotkania regionalne RPO na Pomorzu Zachodnim

Data: 
Od 2017-09-19 do 2017-09-22
mapa Pomorza Zachodniego ze wskazaniem: Szczecina, Stargardu, Drawska, Czaplinka, Złocieńca i Gryfic

Według wstepnych planów RPO będzie w miejscowościach zaznaczonych na mapie

Rzecznik złożył skargę kasacyjną do NSA dotyczącą postępowania w sprawie ograniczeń wynikających z budowania linii wysokiego napięcia

Data: 
2017-08-10
Zdjęcie: Adam Bodnar fotografuje linie energetyczną

W marcu 2017 r. Rzecznik przystąpił do postępowania przed WSA w Białymstoku ze skargi na decyzję Wojewody Podlaskiego w sprawie odszkodowania za szkody związane z ograniczeniem korzystania z nieruchomości - w związku z realizacją inwestycji w postaci linii energetycznej wysokiego napięcia [szczegóły sprawy].

Umowy przez telefon: nagrania rozmów powinny być dostępne dla konsumentów – ponowne wystąpienie Rzecznika do Minister Cyfryzacji

Data: 
2017-08-08

W dzisiejszych czasach, wielu z nas zdarza się zawierać umowy przez telefon. Czy chodzi o przedłużenie abonamentu w sieci telefonii komórkowej, czy nową umowę z operatorem telewizji, czy – coraz częściej zawierane w ten sposób – umowy z dostawcami mediów i innych usług, jest to sposób na ominięcie kolejek w punkcie obsługi. Kiedy przychodzi do nas rachunek wystawiony przez usługodawcę, niektórzy z ze zdumieniem zadają sobie pytanie, czy na pewno na takie warunki się umówili. Bo przecież doskonale pamiętają, że pracownik centrum obsługi klienta, z którym rozmawiali proponował co innego.

Minister Edukacji uchyla decyzję kuratora dotyczącą Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku

Data: 
2017-06-23
Wizyta RPO w Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku

W sprawie dotyczącej Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku Minister Edukacji Narodowej uchylił decyzję Pomorskiego Kuratora Oświaty stwierdzającą nieważność decyzji Prezydenta Miasta Gdańska. Decyzja zezwalała na założenie szkoły publicznej przez podmiot prywatny. Istota sporu dotyczyła odpowiedzi na pytanie, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami utworzenie szkoły dla 650 uczniów można uznać za korzystne uzupełnienie sieci szkół, czy stanowi jednak przekazanie podmiotowy prywatnemu do realizacji obowiązkowego zadania własnego gminy.

"Jak człowiek sam może sobie poradzić w sądzie"? - Spotkanie regionalne RPO w Łowiczu

Data: 
2017-06-08
Ludzie w kręgu, dwaj mężczyzni trzymają plakaty opisujące ich problem z sądem

W Łowiczu na spotkanie przyszło piętnaście osób, w tym grupa osób poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości w Łowiczu.

Ludzie są zdenerwowani, więc Adam Bodnar proponuje na początek omówienie problemu opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Przyszedł z tym jeden z uczestników spotkania. – Zobaczycie Państwo, jak w takich sprawach możemy pomóc – mówi rzecznik praw obywatelskich.

Strony

Mapa Polski

- Uważam, że osoba, która pełni taką funkcję z poziomu Warszawy i zza biurka, nie zrozumie i nie pozna wszystkich problemów w Polsce. Te spotkania dostarczają paliwa i energii do działania. W rozmowach z osobami, które działają lokalnie na rzecz innych osób, można w dość łatwy sposób zidentyfikować, co jest w Polsce najważniejsze, czym trzeba się zająć i jak szukać konkretnych rozwiązań problemów - mówi Adam Bodnar,

Co miesiąc RPO jedzie do jednego województwa i tam w kilku miastach organizuje spotkania, na które każdy może przyjść i opowiedzieć, jakimi problemami dotyczącymi funkcjonowania państwa, samorządu, sądów itd., ma się zająć Rzecznik. A jeśli ma sprawę indywidualną, to prawnik z Biura RPO udzieli mu informacji prawnej.
 
Do czerwca 2017 r. RPO odwiedził te miejscowości: 
 1. Bakałarzewo
 2. Białystok
 3. Bogatynia
 4. Brzeg
 5. Bydgoszcz
 6. Chełm
 7. Ciechanów
 8. Cieszyn
 9. Czuchów
 10. Dębno
 11. Dobrzyń Wielki
 12. Gdańsk
 13. Gdynia
 14. Gniezno
 15. Gorlice
 16. Gorzów Wielkopolski
 17. Grudziądz
 18. Iława
 19. Jelenia Góra
 20. Kalisz
 21. Kamień Śląski
 22. Kędzierzyn-Koźle
 23. Kielce
 24. Klucze
 25. Kłodzko
 26. Konin
 27. Koszalin
 28. Kościerzyna
 29. Kraków
 30. Kraśnik
 31. Krotoszyn
 32. Kutno
 33. Legnica
 34. Leszno
 35. Lublin
 36. Łochów
 37. Łomża
 38. Łowicz
 39. Łódź
 40. Malbork
 41. Maróz
 42. Miechów
 43. Międzyrzec
 44. Nowy Sącz
 45. Nysa
 46. Olsztyn
 47. Opole
 48. Opole Lubelskie
 49. Ostrowina
 50. Piotrków Trybunalski
 51. Płock
 52. Poznań
 53. Prudnik
 54. Puławy
 55. Radom
 56. Rzeszów
 57. Sanok
 58. Sejny
 59. Siedlce
 60. Siemiatycze
 61. Skierniewice
 62. Słopnice
 63. Słubice
 64. Słupsk
 65. Strzyżów
 66. Szczecin
 67. Świdnica
 68. Świnoujście
 69. Tarnów
 70. Tczew
 71. Toruń
 72. Wałbrzych
 73. Wejherowo
 74. Wieliczka
 75. Wilamowice
 76. Włocławek
 77. Wrocław
 78. Wschowa
 79. Zamość
 80. Zbąszyń
 81. Zduny
 82. Zgorzelec
 83. Zielona Góra
 84. Żagań
 
W 2017 r. odbyły się spotkania regionalne:na Opolszczyźnie, na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Pomorzu, na Mazowszu i w woj. łódzkim
 

W 2017 r. Rzecznik planuje spotkania:

 • we wrześniu – w woj. zachodnio-pomorskim
 • w październiku – woj. łódzkim
 • w listopadzie – woj. śląskim

Zapowiedzi i programy kolejnych wizyt są umieszczane w kalendarzu na pierwszej stronie serwisu RPO.

Spotkania są sposobem na poznanie problemów ludzi i lokalnych społeczności, a także działających tu organizacji pozarządowych. To podstawa do działań Rzecznika nie tylko >w sprawach indywidualnych, ale też systemowych.

Sprawy zgłaszane w czasie spotkań są następnie szczegółowo analizowane i sprawdzane. Jeśli tylko jest taka możliwość, Rzecznik podejmuje je.
W spotkaniach uczestniczą tez zawsze specjaliści z Zespołu Przyjęć Interesantów Biura RPO. Można im zgłosić swoje indywidualne sprawy.

Sprawę prowadzi: 

Centrum Projektów Społecznych