Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

Kibice, imprezy masowe, relacje z policją

Sport to także problemy prawne. W tym to, jak są traktowani kibice. Jedną z najwazniejszych spraw w Biurze RPO była sprawa pana Macieja Dobrowolskiego, który w areszcie tymczasowym spędził ... 30 miesięcy

  • Aktualności
  • Opis sprawy
  • Multimedia
  • Dokumenty

Sejm podjął prace nad wpisaniem zakazu tortur do Kodeksu karnego. RPO zabiegał o to od dwóch lat

Data: 
2017-07-13

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował do pierwszego czytania projekt poselski wprowadzający do polskiego Kodeksu karnego zakaz stosowania tortur (druk 1702). Jest to bardzo ważna zmiana, o którą Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi od 2015 r. (patrz załączniki). Tym bardziej warte podkreślenia jest to, że Marszałek podjął prace ponad podziałami, kierując do prac propozycję posłów opozycji.

Wystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie podszywania się policjantów pod dziennikarzy

Data: 
2017-06-14
Grafika: symbole różnych srodków masowej komunikacji

Na podstawie informacji prasowych Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę sposobu działania policji podczas meczu Ruchu Chorzów i Górnik Łęczna 2 czerwca 2017 r. Jak wynika z tych informacji, podczas w interwencji wobec agresywnie zachowujących się kibiców braki udział także funkcjonariusze w kamizelkach, jakie noszą fotoreporterzy[1].

Tortury na policji – Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, jak im zapobiegać

Data: 
2017-04-19
Sześć osób (jedna kobieta) na tle loga RPO. Mają wpięte żółte żonklile upamiętającrocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w 1943 r.

Policjantom w Polsce zdarza się stosować tortury wobec zatrzymanych i świadków. Trzeba temu przeciwdziałać, a jednym z rozwiązań jest dostęp do adwokata od momentu zatrzymania – pisze RPO Adam Bodnar w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości. Obszerne wystąpienie zawiera analizę konkretnych, potwierdzonych sądownie przypadków tortur, okrutnego i nieludzkiego traktowania.

Przedstawiciele RPO na konferencji o prawach kibiców

Data: 
2016-10-17
Grafika: piłka nożna, koszykowa i tenisowa na pomarańczowym tle

Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich wzięli udział w zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki konferencji „KIBICE RAZEM - program współpracy z kibicami piłki nożnej w Polsce”.

Mówili o sprawach dotyczących praw kibiców, które trafiają do Biura RPO. Wskazywali m.in. na problem ograniczania wstępu na stadiony z uwagi na miejsce zamieszkania, stosowanie zakazu klubowego, czy kwestie związane z zakazem wnoszenia różnego rodzaju przedmiotów na mecze.

Jak ochronimy mieszkańców miast przed hałaśliwymi imprezami masowymi? – Rzecznik pyta Ministra Środowiska

Data: 
2016-08-31
grafika: na pomarańczowym tle symbol megafonu

W wielu polskich miastach często odbywają się imprezy masowe. Niestety, wiąże się z nimi nie tylko dobra zabawa, ale także hałas, który jest uciążliwy dla mieszkańców. Jak pogodzić ze sobą te, jak się wydaje, sprzeczne wartości?

Uciążliwości zdaniem Rzecznika wynikają z braku mechanizmu prawnego, który pozwalałby właściwym organom na podejmowanie działań wobec organizatora imprezy tak, by respektował on prawa okolicznych mieszkańców.

Strony

logo - piłka nożna

Sport to także problemy prawne. W tym to, jak są traktowani kibice. Jedną z najwazniejszych spraw w Biurze RPO była sprawa pana Macieja Dobrowolskiego, który w areszcie tymczasowym spędził ... 30 miesięcy

Sprawę prowadzi: 

Odnośnik prowadzi do opisu zespołu prowadzącego sprawę

Wystąpienie RPO w sprawie Macieja DobrowolskiegoPo 40. miesiącach Maciej Dobrowolski zwolniony z aresztuDo MSiT ws. dyskryminacji sportów nieolimpijskichDo MAiC ws. ograniczenia wstępu na sportowe imprezy masoweSpotkanie z Maciejem DobrowolskimRPO i sprawa kibica Macieja Dobrowolskiego. Rzecznik podsumowuje swoje działania w tej sprawieKasacja RPO w sprawie zakazu stadionowegoWystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. zakazu wstępu na mecze dla kibiców spoza terenu powiatuSkuteczna interwencja RPO ws. nieuzasadnionej odmowy przejazdu rowerzystów w ramach Masy Krytycznej w KrakowieJak ochronimy mieszkańców miast przed hałaśliwymi imprezami masowymi? – Rzecznik pyta Ministra ŚrodowiskaPrzedstawiciele RPO na konferencji o prawach kibicówTortury na policji – Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, jak im zapobiegaćWystąpienie do Komendanta Głównego Policji w sprawie podszywania się policjantów pod dziennikarzySejm podjął prace nad wpisaniem zakazu tortur do Kodeksu karnego. RPO zabiegał o to od dwóch lat