Godło RP

Kibice, imprezy masowe, relacje z policją

Sport to także problemy prawne. W tym to, jak są traktowani kibice. Jedną z najwazniejszych spraw w Biurze RPO była sprawa pana Macieja Dobrowolskiego, który w areszcie tymczasowym spędził ... 30 miesięcy

  • Aktualności
  • Opis sprawy
  • Multimedia
  • Dokumenty
Data: 
2018-06-19
Bieżnia na boisku
  • Klub może nadal zakazywać wstępu na mecz piłki nożnej kibicom, którzy złamali regulamin obiektu lub imprezy
  • Trybunał Konstytucyjny nie uwzględnił wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o uznanie niekonstytucyjności przepisów o takim zakazie 
Data: 
2016-10-17
Bieżnia na boisku

Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich wzięli udział w zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki konferencji „KIBICE RAZEM - program współpracy z kibicami piłki nożnej w Polsce”.

Mówili o sprawach dotyczących praw kibiców, które trafiają do Biura RPO. Wskazywali m.in. na problem ograniczania wstępu na stadiony z uwagi na miejsce zamieszkania, stosowanie zakazu klubowego, czy kwestie związane z zakazem wnoszenia różnego rodzaju przedmiotów na mecze.

Data: 
2016-07-18
Bieżnia na boisku

W odpowiedzi na pismo Rzecznika w sprawie zgromadzeń w formie przejazdu rowerów, Prezydent Miasta Krakowa poinformował o zmianie dotychczasowej praktyki na uwzględniającą uwagi zgłoszone przez RPO.

Data: 
2016-05-10
Bieżnia na boisku

Do Rzecznika zwracają się obywatele, którym odmówiono wejścia na mecz wyłącznie z powodu ich miejsca zamieszkania. Kibice nie mają skutecznego sposobu na sprzeciwienie się takiej odmowie, co może być niezgodne z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że jednym z aspektów realizacji konstytucyjnego prawa dostępu obywateli do dóbr kultury jest dostęp do kultury fizycznej, która stanowi część szeroko pojętej kultury narodowej, chronionej przez prawo.

Kasacja RPO w sprawie zakazu stadionowego

Data: 
2016-02-26
Grafika: kłódka i piłka na pomarańczowym tle

Adam wdarł się na teren stadionu w czasie meczu z twarzą zasłoniętą szalikiem. Dostał za to dwuletni sądowy zakaz stadionowy. Do tego sąd kazał mu się meldować na policji w trakcie każdego meczu przez dwa lata, co oznaczało, że musiał się tam pojawiać od piątku do poniedziałku w każdy weekend przez cały czas 17 meczów ekstraklasy i I ligi, a wielokrotnie w trakcie tygodnia. Badając tę sprawę Rzecznik zwrócił uwagę, że między przestępstwa a wyrokiem zmieniły się przepisy. Zamiast nakazu stawiania się na posterunku policji można więc było zastosować nadzór elektroniczny.

Strony

logo - piłka nożna

Sport to także problemy prawne. W tym to, jak są traktowani kibice. Jedną z najwazniejszych spraw w Biurze RPO była sprawa pana Macieja Dobrowolskiego, który w areszcie tymczasowym spędził ... 30 miesięcy

Sprawę prowadzi: 

Odnośnik prowadzi do opisu zespołu prowadzącego sprawę

Galeria: 
Data: 
2016-05-18

Wizyta jest efektem spotkania regionalnego w Suwałkach, kiedy (w styczniu) rozmawialiśmy m.in. o sprawach osób z niepełnosprawnościami, a pani Anita z Raczek, niesłysząca mama trójki słyszących dzieci opowiedziała nam o swoim życiu i kłopotach robiąc ogromne wrażenie na zebranych Suwalszczanach. Poznaliśmy potem cała rodzinę i poznaliśmy marzenia dzieci, żeby zobaczyć Stadion Narodowy w Warszawie i Centrum Nauki Kopernik. Dlatego Biuro RPO pomogło zorganizować tę wycieczkę - odbyła się ona 18 maja 2016 r.

Dzieci biegną w stronę stadionu
Wystąpienie RPO w sprawie Macieja DobrowolskiegoPo 40. miesiącach Maciej Dobrowolski zwolniony z aresztuDo MAiC ws. ograniczenia wstępu na sportowe imprezy masoweSpotkanie z Maciejem DobrowolskimRPO i sprawa kibica Macieja Dobrowolskiego. Rzecznik podsumowuje swoje działania w tej sprawieKasacja RPO w sprawie zakazu stadionowegoWystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. zakazu wstępu na mecze dla kibiców spoza terenu powiatuSkuteczna interwencja RPO ws. nieuzasadnionej odmowy przejazdu rowerzystów w ramach Masy Krytycznej w KrakowiePrzedstawiciele RPO na konferencji o prawach kibicówTrybunał Konstytucyjny: zaskarżone przez RPO przepisy o tzw. zakazie klubowym - zgodne z Konstytucją