Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

Represjonowani w walce o niepodległość

  • Aktualności
  • Opis sprawy
  • Dokumenty
  • Sądowe postępowania strategiczne RPO

Co z odszkodowaniami dla żołnierzy zmuszanych do pracy w jednostkach kolejowych w latach 50-tych? Rzecznik pisze do komisji senackiej. Efekt spotkania regionalnego w Zamościu.

Data: 
2016-10-31
Grafika: głowa w żołnierskiej czapce na szarym tle

Do Biura Rzecznika wpłynął wniosek Zarządu Głównego Krajowego Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Wojsk Kolejowych z prośbą o udzielenie pomocy w otrzymaniu prawa do świadczenia pieniężnego oraz innych uprawnień, stanowiących rekompensatę za niewolniczą i przymusową pracę wykonywaną przez żołnierzy 3 Batalionu Kolejowego Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1951-1957 oraz 2 Pułku Kolejowego Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1957-1959.

RPO: 95-letniemu powstańcowi ustawa „dezubekizacyjna” nie odbierze części świadczeń. Ale co z innymi tego typu przypadkami?

Data: 
2017-08-29
Grafika: sylwetki ludzi na szarym (1944-1989) i białym (1990-    ) tle

21 sierpnia do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się 95-letni powstaniec warszawski, który obawiał się, że zostanie objęty – z racji pracy dla MSW – ustawą dezubekizacyjną. Po nagłośnieniu sprawy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawdziło dokumenty tej osoby i 29 sierpnia ogłosiło, że nie podlega ona dezubekizacji.

Efekt spotkania regionalnego w Bydgoszczy: RPO sprawdził, że rząd nie planuje ustawy o świadczeniu pieniężnym dla małoletnich ofiar wojny 1939–1945.

Data: 
2017-06-05
Grafika: na pomarańczowym tle czarny order

Na spotkaniu regionalnym w Bydgoszczy w listopadzie 2017 r. przedstawiciel Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę prosił o zbadanie losów projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym dla małoletnich ofiar wojny 1939–1945.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął korespondencję z władzami w tej sprawie – okazało się, że takie zmiany nie są planowane (III.7061.11.2017).

Czy małoletnie ofiary Drugiej Wojny Światowej dostaną rekompensaty za represje, których doświadczyły?

Data: 
2017-03-27
Grafika: na pomarańczowym tle czarny order

Kwestia przyznania świadczeń dla małoletnich ofiar wojny 1939–1945 była już wielokrotnie przedmiotem prac Sejmu w poprzednich kadencjach. Kolejne próby przyznania tej grupie poszkodowanych rekompensaty finansowej za podleganie represjom w okresie II wojny światowej, podejmowane z inicjatywy posłów, nie zyskiwały jednak akceptacji Rady Ministrów.

Sprawa pana Zbigniewa. Sąd Najwyższy uwzględnia kasację RPO w sprawie działacza Solidarności skazanego w stanie wojennym

Data: 
2017-02-13
Grafika: na pomarańczowym tle czarny order

Pan Zbigniew został skazany w 1982 r. i trafił do więzienia. Po 1989 r. dostał odszkodowania na podstawie przepisów o niesłusznym skazaniu z 1969 r. Potem jednak – po wejściu w życie przepisów pozwalających naprawiać krzywdę doznaną za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – złożył ponowny wniosek, i ten wniosek został odrzucony. Kasację w tej sprawie złożył na rzecz pana Zbigniewa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Strony

Logo - odznaczenie
Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie orzeczeń wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego Państwa PolskiegoDo Marszałka Senatu ws. dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynienia przez osoby represjonowaneWystąpienie RPO do Ministra Sprawiedliwości w sprawie odszkodowań dla osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległości PolskiRPO i prawa represjonowanych w walce o niepodległość Polski – dlaczego nie wszystkie rodziny poległych mają prawo do odszkodowań?Wystąpienie do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP w sprawie projektu nowelizacji ustawy dotyczącej praw osób represjonowanychWniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przedawnienia zbrodni komunistycznychPrawa osób represjonowanych za walkę o niepodległość Polski - działania RPOOświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z 40. rocznicą Wydarzeń RadomskichNie da się mówić o prawach człowieka dziś, jeśli się tamtych spraw nie wyjaśniło i nie naprostowało - Adam Bodnar na debacie o rozliczaniu zbrodni komunistycznychPodziękowania dla RPO od Prezesa IPNDebata o rozliczeniach z przeszłością wokół sprawy Grzegorza PrzemykaSprawozdanie RPO przed Sejmem z prac w roku 2015 XXXV Zjazd Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach.Adam Bodnar w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w MarkowejGdańskie Muzeum II Wojny Światowej – Rzecznik skarży decyzję Ministra Kultury do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w WarszawieStanisław Trociuk o działaniach RPO w sprawach związanych ze stanem wojennymSąd zgadza się z RPO i nakazuje niemieckiej telewizji publikację przeprosin za sformułowanie „polskie obozy śmierci”. Sprawa pana Zbigniewa. Kasacja RPO w sprawie odmowy odszkodowania za niesłuszne skazanie w stanie wojennymMinister Sprawiedliwości zgadza się z RPO w sprawie odszkodowań dla rodzin osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa PolskiegoRzecznik pisze do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie zmiany przepisów dotyczących odszkodowań dla rodzin osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa PolskiegoSprawa pana Zbigniewa. Sąd Najwyższy uwzględnia kasację RPO w sprawie działacza Solidarności skazanego w stanie wojennymCzy małoletnie ofiary Drugiej Wojny Światowej dostaną rekompensaty za represje, których doświadczyły?Efekt spotkania regionalnego w Bydgoszczy: RPO sprawdził, że rząd nie planuje ustawy o świadczeniu pieniężnym dla małoletnich ofiar wojny 1939–1945.RPO: 95-letniemu powstańcowi ustawa „dezubekizacyjna” nie odbierze części świadczeń. Ale co z innymi tego typu przypadkami?Co z odszkodowaniami dla żołnierzy zmuszanych do pracy w jednostkach kolejowych w latach 50-tych? Rzecznik pisze do komisji senackiej. Efekt spotkania regionalnego w Zamościu.