Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

Represjonowani w walce o niepodległość

Wystąpienia RPO w obronie represjonowanych w walce o woloność i niepodległość oraz ofiar władz komunistycznych.  Wnioski o zmiany prawa, by pozwoliło naprawić nierozliczone krzywdy stanu okresu komunizmu 1945-1989, w tym stanu wojennego 1981-1982.

  • Aktualności
  • Opis sprawy
  • Dokumenty
  • Sądowe postępowania strategiczne RPO
Data: 
2017-12-13
Ludzie z biało-czerwonymi wieńcami

…pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane…”. 10 grudnia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar uczestniczył w obchodach 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Uroczystości odbyły się przed bramą Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka.

Data: 
2017-12-10
zdjęcie: mężczyzna stoi przed tablicą pod którą leżą biało-czerwone kwiaty

Rzecznik praw obywatelskich wziął udział w obchodach 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, które 10 grudnia odbyły się przed bramą Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka.

Adam Bodnar przypomniał, że to Janusz Kochanowski, RPO V kadencji, skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie dekretów o wprowadzeniu stanu wojennego za niekonstytucyjne. W 2011 r. TK zgodził się z wnioskiem RPO. To miało istotne znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności odszkodowawczej państwa dla ofiar stanu wojennego.

Data: 
2016-10-31
Grafika: głowa w żołnierskiej czapce na szarym tle

Do Biura Rzecznika wpłynął wniosek Zarządu Głównego Krajowego Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Wojsk Kolejowych z prośbą o udzielenie pomocy w otrzymaniu prawa do świadczenia pieniężnego oraz innych uprawnień, stanowiących rekompensatę za niewolniczą i przymusową pracę wykonywaną przez żołnierzy 3 Batalionu Kolejowego Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1951-1957 oraz 2 Pułku Kolejowego Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1957-1959.

Data: 
2017-08-29
Grafika: sylwetki ludzi na szarym (1944-1989) i białym (1990-    ) tle

21 sierpnia do Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się 95-letni powstaniec warszawski, który obawiał się, że zostanie objęty – z racji pracy dla MSW – ustawą dezubekizacyjną. Po nagłośnieniu sprawy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawdziło dokumenty tej osoby i 29 sierpnia ogłosiło, że nie podlega ona dezubekizacji.

Data: 
2017-06-05
Grafika: na pomarańczowym tle czarny order

Na spotkaniu regionalnym w Bydgoszczy w listopadzie 2017 r. przedstawiciel Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę prosił o zbadanie losów projektu ustawy o świadczeniu pieniężnym dla małoletnich ofiar wojny 1939–1945.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął korespondencję z władzami w tej sprawie – okazało się, że takie zmiany nie są planowane (III.7061.11.2017).

Strony

Logo - odznaczenie

Wystąpienia RPO w obronie represjonowanych w walce o woloność i niepodległość oraz ofiar władz komunistycznych.  Wnioski o zmiany prawa, by pozwoliło naprawić nierozliczone krzywdy

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie orzeczeń wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego Państwa PolskiegoDo Marszałka Senatu ws. dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynienia przez osoby represjonowaneWystąpienie RPO do Ministra Sprawiedliwości w sprawie odszkodowań dla osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległości PolskiRPO i prawa represjonowanych w walce o niepodległość Polski – dlaczego nie wszystkie rodziny poległych mają prawo do odszkodowań?Wystąpienie do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu RP w sprawie projektu nowelizacji ustawy dotyczącej praw osób represjonowanychWniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przedawnienia zbrodni komunistycznychPrawa osób represjonowanych za walkę o niepodległość Polski - działania RPOOświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z 40. rocznicą Wydarzeń RadomskichNie da się mówić o prawach człowieka dziś, jeśli się tamtych spraw nie wyjaśniło i nie naprostowało - Adam Bodnar na debacie o rozliczaniu zbrodni komunistycznychPodziękowania dla RPO od Prezesa IPNDebata o rozliczeniach z przeszłością wokół sprawy Grzegorza PrzemykaSprawozdanie RPO przed Sejmem z prac w roku 2015 XXXV Zjazd Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej w Międzyzdrojach.Adam Bodnar w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w MarkowejGdańskie Muzeum II Wojny Światowej – Rzecznik skarży decyzję Ministra Kultury do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w WarszawieStanisław Trociuk o działaniach RPO w sprawach związanych ze stanem wojennymSąd zgadza się z RPO i nakazuje niemieckiej telewizji publikację przeprosin za sformułowanie „polskie obozy śmierci”. Sprawa pana Zbigniewa. Kasacja RPO w sprawie odmowy odszkodowania za niesłuszne skazanie w stanie wojennymMinister Sprawiedliwości zgadza się z RPO w sprawie odszkodowań dla rodzin osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa PolskiegoRzecznik pisze do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie zmiany przepisów dotyczących odszkodowań dla rodzin osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa PolskiegoSprawa pana Zbigniewa. Sąd Najwyższy uwzględnia kasację RPO w sprawie działacza Solidarności skazanego w stanie wojennymCzy małoletnie ofiary Drugiej Wojny Światowej dostaną rekompensaty za represje, których doświadczyły?Efekt spotkania regionalnego w Bydgoszczy: RPO sprawdził, że rząd nie planuje ustawy o świadczeniu pieniężnym dla małoletnich ofiar wojny 1939–1945.RPO: 95-letniemu powstańcowi ustawa „dezubekizacyjna” nie odbierze części świadczeń. Ale co z innymi tego typu przypadkami?Co z odszkodowaniami dla żołnierzy zmuszanych do pracy w jednostkach kolejowych w latach 50-tych? Rzecznik pisze do komisji senackiej. Efekt spotkania regionalnego w Zamościu. Obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennegoUpamiętnienie ofiar stanu wojennego z udziałem RPO Adama Bodnara