Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

Wielkoduszna Polska

Wielkoduszna Polska to ludzie, którzy już wcześniej wstali z kanapy lub jeszcze na niej nie usiedli. Rzecznik Adam Bodnar jeżdżąc po kraju spotyka wielu wspaniałych ludzi,  wspierają potrzebujących pomocy. Jak sam podkreśla, uczy się od nich rozwiązywania problemów, spotyka nowe spojrzenia na znane problemy, dowiaduje się o trudnościach które wydawały się już rozwiązane.  Tą wiedzą oraz doświadczeniem spotkanych ludzi, organizacji, wspólnot parafialnych chce się podzielić z innymi.

 • Aktualności
 • Opis sprawy
 • Multimedia
 • Powiązane sprawy

Spotkanie RPO w szkole nr 108 im. Juliana Tuwima we Wrocławiu, która wspólpracuje z Fundacją Dom Pokoju

Data: 
2017-03-31

Szkoła nr 108 im. Juliana Tuwima od roku szkolnego 2013/2014 uczestniczy w programie Mediacji Rówieśniczych, realizowanym we współpracy z Fundacją Dom Pokoju. Uczniowie rozwijają swoje umiejętności z zakresu zarządzania złością i konfliktem, komunikacji oraz zdobywają wiedzę na temat podstawowych wartości i praw człowieka.

Spotkanie RPO z harcerzami i kadrą Hufca Świdnica

Data: 
2017-03-29
Ludzie w kręgu, część w mundurach harcerskich

O realiach działalności społecznej Adam Bodnar rozmawiał w środę rano z harcerzami z Hufca Świdnica. 

- Harcerze są zawsze gotowi do działania, wystarczy wspomnieć niedawne powodzie w regionie. Harcerze zawsze byli na miejscu, wiedzieli co robić, to niezwykły potencjał - podkreślił dyr. Dariusz Supeł z Centrum Projektów Społecznych Biura RPO (społecznie - harcmistrz i przewodniczący ZHP).

Spotkanie RPO w Bogatyni z prezeską stowarzyszenia Silne Kobiety Bogatyni

Data: 
2017-03-26
Trzy osoby na tle loga RPO

Stowarzyszenie działa od 2010 r. Powstało, kiedy powódź spustoszyła miasto.

W 2010 r. Bogatynia została całkowicie odcięta od świata przez powódź. Gwaltowne opady były tak wielkie, ze woda zmyła z powierzchni ziemi domy, kilka mostów oraz całe ulice. Ludzie zaczęli usuwać skutki kataklizmu, ale droga do normalności wydawała się niedosiężna. Zdewastowane były nie tylko domy, ale również miejsca pracy. 

RPO wziął udział w finałowej gali Szkoły Dialogu. TEKST WYSTĄPIENIA ADAMA BODNARA

Data: 
2017-03-03
Henryk Wujec, Adam Bodnar oraz nagrodzeni laureaci

Rzecznik praw obywatelskich wziął udział w uroczystej gali Szkoły Dialogu, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Program Szkoły Dialogu, realizowany przez fundację Forum Dialogu, ma na celu poszerzanie wiedzy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach cyklu 4 warsztatów młodzież, przy wsparciu trenerów Forum, przygotowuje autorską wycieczkę po miejscach związanych z żydowską przeszłością swojej miejscowości.

Spotkanie z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Głuchych

Data: 
2016-11-14

W siedzibie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie odbyło się spotkanie z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Głuchych w sprawie działań RPO na rzecz upowszechnienia aplikacji DEAF HELP 112. Aplikacja służy do przekazywania zgłoszeń alarmowych od osób głuchych i słabosłyszących do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Podstawowym celem projektu jest maksymalne uproszczenie wprowadzania treści zgłoszenia i dlatego forma pisemna, która często sprawia problem niesłyszącym, została zastąpiona możliwością zgłaszania za pomocą obrazków.

Strony

Logo - kontur Polski

Wielkoduszna Polska to ludzie, którzy już wcześniej wstali z kanapy lub jeszcze na niej nie usiedli. Rzecznik Adam Bodnar jeżdżąc po kraju spotyka wielu wspaniałych ludzi,  wspierają potrzebujących pomocy. Jak sam podkreśla, uczy się od nich rozwiązywania problemów, spotyka nowe spojrzenia na znane problemy, dowiaduje się o trudnościach które wydawały się już rozwiązane.  Tą wiedzą oraz doświadczeniem spotkanych ludzi, organizacji, wspólnot parafialnych chce się podzielić z innymi. Pokazać, że oprócz problemów i trudności są w Polsce przykłady i rozwiązania warte przeniesienia na własne podwórko. Jeśli jeszcze nie spotkaliśmy się, napisz do nas, co robisz dla innych lub jak chcesz pomagać, skontaktujemy cię z ludźmi, którzy mają wiedzę i doświadczenie.

Kanapa

„Nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi Przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad, trwały świat.

Papież Franciszek wyjeżdżając z Polski latem 2016 r. zostawił nas z przeraźliwym obrazem życia zmarnowanego na kanapie. Jego słowa nie dają nam spokoju. Co mamy zrobić? Jak zareagować? Jak przekuć w coś konkretnego.

Mądrzy ludzie podpowiedzieli: nie musicie zmieniać całego życia, wystarczy godzina dla sąsiada, kwadrans dla bliźniego. Nie trzeba od razu zmieniać całego życia.

Pomyśleliśmy – jeśli tak, to damy radę. Bo każda góra widziana z dołu wydaje się niezdobyta…

Owszem, niektórzy potrafią tworzyć rzeczy wielkie – cudowne akcje pomocy na rzecz uchodźców, wielkie akcji pomocy świątecznej, zorganizować dużą konferencję czy koncert charytatywny.

Ale my nie musimy. Przecież schodzenie z kanapy nie jest sportem wyczynowym. To coś dla każdego.

Oto, co wymyśliliśmy:

 • Może warto się przyłączyć do tych, co już działają?
 • Może warto wesprzeć swoim czasem i energią jakąś nawet małą akcję?
 • Przejść się do domu pomocy społecznej i spytać, czy nie potrzebują kogoś do czytania książek starszym osobom.
 • Pojechać do schroniska dla zwierząt i wyprowadzać psy na spacer;
 • Wybrać się do ośrodka dla cudzoziemców i pograć z dzieciakami w gry planszowe.
 • Być może ktoś chciałby pomóc rozdawać posiłki bezdomnym, a ktoś inny porozmawiać o traumie z osobami więzionymi w czasach komunistycznych.
 • Jeszcze inny zechce za pomocą dostępu do informacji publicznej sprawdzić, jak funkcjonują spółki miejskie, co się dzieje z reprywatyzacją. Ktoś kolejny zachce zrobić wpis w Wikipedii na temat zapomnianych bohaterów narodowych.
 • A jeszcze jeden zorganizuje dyskusję w szkole na temat więźniów politycznych w Tadżykistanie, bo uzna, że ich los powinien być dla nas wszystkich ważny.
 • Można zajrzeć do Centrum Wolontariatu. Może mają pomysł, jak wykorzystać naszą godzinę dla brata?
 • W parafii też powinni wiedzieć,  komu przyda się pomoc.

Wiemy jedno, o pomaganiu trzeba OPOWIADAĆ. Nie dla swojej chwały, ale żeby zwrócić uwagę na problemy tych, którym pomagamy. Dzięki temu wszyscy poczujemy się lepsi i mniej samotni.

DLATEGO Rzecznik Praw Obywatelskich chce przedstawiać wspaniałe przykłady aktywności społecznej, które warte są wsparcia, naśladowania i włączenia się w to. To jest właśnie WIELKODUSZNA POLSKA

Aby świat uczynić lepszym, potrzebna jest chęć i działanie. O wiele łatwiej to zrobić wspólnie z innymi. Wtedy nawet 2 godziny tygodniowo przeznaczone dla innych są ogromnym kapitałem, bo pomnożone przez rzeszę ludzi tworzą wielkie liczby.
Wielkoduszna Polska istnieje, działa, pomaga, opiekuje się gdy ktoś potrzebuje pomocy, towarzyszy aby nikt nie był samotny.
Wielkoduszna Polska potrzebuje każdego z nas, pomaganie nie jest trudne, jest bardzo potrzebne.

Sprawę prowadzi: 

Główny Koordynator ds. Projektów Regionalnych Andrzej Stefański

Wielkoduszna Wielkopolska - spotkania Adama Bodnara w Poznaniu 22 stycznia 2016 r.Relacja rzecznika Adama Bodnara z Poznania: spotkałem Wielkoduszną WielkopolskęCentrum Organizacji Pozarządowych w Koninie – "We are the champions"Gorzowskie imperium miłosierdziaPraca dla osób z niepełnosprawnościami i długotrwale bezrobotnych - Adam Bodnar w Spółdzielnii Socjalnej „OPOKA” w KluczachO wsparciu dla osób starszych - rzecznik praw obywatelskich w Centrum Wsparcia Osób Starszych w Miechowie Wizyta w Stowarzyszeniu Rodzin „Zdrowie Psychiczne" - Pensjonat „u Pana Cogito”Powrót do społeczeństwa po odbyciu kary więzienia – rzecznik praw obywatelskich w Małopolskim Stowarzyszenia ProbacjaJak pomagać osobom dotkniętym (osobiście lub w rodzinie) kryzysem choroby psychicznej - rzecznik praw obywatelskich w Środowiskowym Domu Samopomocy w WieliczceOpieka nad malutkimi dziećmi i osobami starszymi, równe traktowanie kobiet - rzecznik praw obywatelskich w Spółdzielni Socjalnej „Okno Na Świat” w SłopnicachAkademia Życia w Koninie. Pomagają zdrowi i jeżdżący na wózku, jeśli chcesz pomagać dołącz do nas. Pomagamy w całej Polsce.Rzecznik praw obywatelskich w Pomorsko-Kujawskim Klubie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka”Spotkanie z sejmikiem organizacji pozarządowych w ToruniuJak Stowarzyszenie Profilaktyki i Resocjalizacji „Mateusz” pomaga stawać na nogiSpotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Samochodowych we WłocławkuJak Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu walczy z ksenofobią i dba o swoich zagranicznych studentówPozasystemowe rozwiązania pomocy postpenitencjarnej – konferencja w Grudziądzu z udziałem zastępcy RPO Krzysztofa OlkowiczaSpotkanie z przedstawicielami Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Domu Pomocy Społecznej w PtaszkachO współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Przedstawiciele Stowarzyszenia Ovum z Gdyni z wizytą w Biurze RPOSpotkanie z Olsztyńskim Stowarzyszeniem GłuchychRPO wziął udział w finałowej gali Szkoły Dialogu. TEKST WYSTĄPIENIA ADAMA BODNARASpotkanie RPO w Bogatyni z prezeską stowarzyszenia Silne Kobiety BogatyniSpotkanie RPO z harcerzami i kadrą Hufca ŚwidnicaSpotkanie RPO w szkole nr 108 im. Juliana Tuwima we Wrocławiu, która wspólpracuje z Fundacją Dom Pokoju