Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

Wielkoduszna Polska

Wielkoduszna Polska to ludzie, którzy (by nawiązać do słów papieża Franciszka) już wcześniej wstali z kanapy lub jeszcze na niej nie usiedli. Rzecznik Adam Bodnar jeżdżąc po kraju spotyka wielu wspaniałych ludzi,  wspierają potrzebujących pomocy. Jak sam podkreśla, uczy się od nich rozwiązywania problemów, spotyka nowe spojrzenia na znane problemy, dowiaduje się o trudnościach które wydawały się już rozwiązane.  Tą wiedzą oraz doświadczeniem spotkanych ludzi, organizacji, wspólnot parafialnych chce się podzielić z innymi.

 • Aktualności
 • Opis sprawy
 • Multimedia
 • Powiązane sprawy
Data: 
2018-03-22
Ludzie na sali, kobieta i mężczyzna stoją

W Wieruszowie ludzie umieją współpracować, umieją mówić o tym co jest ważne, i umieją dziękować za pomoc. Stworzyli dzięki temu system pomocy osobom z niepełnosprawnościami, z którego korzysta cała lokalna społeczność. Dlatego Wieruszów może być wzorem dla całej Polski.

 
Data: 
2018-03-22
Jasna sala lekcyjna, uczniowie siedzą na krzesłach ustawionych w rzędach, męzczyzna mówi

W Wieluniu II wojna światowa wybuchła w piątek, w dzień targowy. Bo tu zawsze, także i dziś, targi odbywają się we wtorki i piątki. II wojna zaczęła się w piątek, o 4:40 rano, kiedy ludzie już zjechali się na rynek. Wtedy na miasto spadły niemieckie bomby. Zginęło ponad 1200 mieszkańców, nam udało się odtworzyć nazwiska 96 osób. Ten dzień nazywamy Czarnym Piątkiem.

Data: 
2018-03-21
Parterowy budynek

Adam Bodnar i ekipa RPO spotkała się z założycielami Stowarzyszenia TACY SAMI i rodzicami dzieci korzystających z jego pomocy.

Stowarzyszenie TACY SAMI oferuje kompleksową rehabilitację dzieciom z niepełnosprawnościami z regionu Wielunia. Działa w sąsiedztwie Domu Pomocy Środowiskowej w Wieluniu.

Data: 
2018-03-21
Plakat na drzwiach

Ośrodek zajmuje się dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Działa od 1975 r., od 1979 kieruje nim dyrektor Andrzej Lach. Stawia na współpracę z rodzicami.

- Tu dostaniemy pomoc o każdej porze. W Ośrodku odbiorą telefon nawet w nocy, pomogą, jeśli mamy kłopot z dzieckiem – mówią rodzice, którzy przyszli na spotkanie z przedstawicielami RPO. – Wielu  z nas nie ma tyle cierpliwości, samozaparcia i oddania wobec naszych dzieci jak nauczyciele w Ośrodku.

Data: 
2018-03-20
Ludzie w świeticy szkolnej, dwaj mężczyźni stoją

Rzecznik praw obywatelskich rozmawiał z wychowankami Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie w województwie łódzkim. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu spotkań regionalnych RPO, podczas której rzecznik spotyka się z obywatelami i odwiedza miejsca ważne dla poszanowania praw człowieka.

Wychowankowie przedstawili swoją szkołę na specjalnej prezentacji.

Strony

Logo - kontur Polski

Wielkoduszna Polska to ludzie, którzy (by nawiązać do słów papieża Franciszka) już wcześniej wstali z kanapy lub jeszcze na niej nie usiedli. Rzecznik Adam Bodnar jeżdżąc po kraju spotyka wielu wspaniałych ludzi,  wspierają potrzebujących pomocy. Jak sam podkreśla, uczy się od nich rozwiązywania problemów, spotyka nowe spojrzenia na znane problemy, dowiaduje się o trudnościach które wydawały się już rozwiązane.  Tą wiedzą oraz doświadczeniem spotkanych ludzi, organizacji, wspólnot parafialnych chce się podzielić z innymi. Pokazać, że oprócz problemów i trudności są w Polsce przykłady i rozwiązania warte przeniesienia na własne podwórko. Jeśli jeszcze nie spotkaliśmy się, napisz do nas, co robisz dla innych lub jak chcesz pomagać, skontaktujemy cię z ludźmi, którzy mają wiedzę i doświadczenie.

Kanapa

„Nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi Przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad, trwały świat.

Papież Franciszek wyjeżdżając z Polski latem 2016 r. zostawił nas z przeraźliwym obrazem życia zmarnowanego na kanapie. Jego słowa nie dają nam spokoju. Co mamy zrobić? Jak zareagować? Jak przekuć w coś konkretnego.

Mądrzy ludzie podpowiedzieli: nie musicie zmieniać całego życia, wystarczy godzina dla sąsiada, kwadrans dla bliźniego. Nie trzeba od razu zmieniać całego życia.

Pomyśleliśmy – jeśli tak, to damy radę. Bo każda góra widziana z dołu wydaje się niezdobyta…

Owszem, niektórzy potrafią tworzyć rzeczy wielkie – cudowne akcje pomocy na rzecz uchodźców, wielkie akcji pomocy świątecznej, zorganizować dużą konferencję czy koncert charytatywny.

Ale my nie musimy. Przecież schodzenie z kanapy nie jest sportem wyczynowym. To coś dla każdego.

Oto, co wymyśliliśmy:

 • Może warto się przyłączyć do tych, co już działają?
 • Może warto wesprzeć swoim czasem i energią jakąś nawet małą akcję?
 • Przejść się do domu pomocy społecznej i spytać, czy nie potrzebują kogoś do czytania książek starszym osobom.
 • Pojechać do schroniska dla zwierząt i wyprowadzać psy na spacer;
 • Wybrać się do ośrodka dla cudzoziemców i pograć z dzieciakami w gry planszowe.
 • Być może ktoś chciałby pomóc rozdawać posiłki bezdomnym, a ktoś inny porozmawiać o traumie z osobami więzionymi w czasach komunistycznych.
 • Jeszcze inny zechce za pomocą dostępu do informacji publicznej sprawdzić, jak funkcjonują spółki miejskie, co się dzieje z reprywatyzacją. Ktoś kolejny zachce zrobić wpis w Wikipedii na temat zapomnianych bohaterów narodowych.
 • A jeszcze jeden zorganizuje dyskusję w szkole na temat więźniów politycznych w Tadżykistanie, bo uzna, że ich los powinien być dla nas wszystkich ważny.
 • Można zajrzeć do Centrum Wolontariatu. Może mają pomysł, jak wykorzystać naszą godzinę dla brata?
 • W parafii też powinni wiedzieć,  komu przyda się pomoc.

Wiemy jedno, o pomaganiu trzeba OPOWIADAĆ. Nie dla swojej chwały, ale żeby zwrócić uwagę na problemy tych, którym pomagamy. Dzięki temu wszyscy poczujemy się lepsi i mniej samotni.

DLATEGO Rzecznik Praw Obywatelskich chce przedstawiać wspaniałe przykłady aktywności społecznej, które warte są wsparcia, naśladowania i włączenia się w to. To jest właśnie WIELKODUSZNA POLSKA

Aby świat uczynić lepszym, potrzebna jest chęć i działanie. O wiele łatwiej to zrobić wspólnie z innymi. Wtedy nawet 2 godziny tygodniowo przeznaczone dla innych są ogromnym kapitałem, bo pomnożone przez rzeszę ludzi tworzą wielkie liczby.
Wielkoduszna Polska istnieje, działa, pomaga, opiekuje się gdy ktoś potrzebuje pomocy, towarzyszy aby nikt nie był samotny.
Wielkoduszna Polska potrzebuje każdego z nas, pomaganie nie jest trudne, jest bardzo potrzebne.

Sprawę prowadzi: 

Główny Koordynator ds. Projektów Regionalnych Andrzej Stefański

Galeria: 
Data: 
2016-01-24

Galeria zdjęć ze spotkania w sprawie osób dotkniętych kryzysem bezdomności i uchodźców.

Relacja ze spotkania

Zdjęcie: rozmowa przy stole, a na pierwszym planie - biały pies
Data: 
2016-06-16

11 czerwca w Osmoli w województwie podlaskim odbyła się trzecia edycja Turnieju Paintballowego Osób Niepełnosprawnych. W wydarzeniu zorganizowanym przez Spółdzielnię Socjalną „Esskapada” uczestniczył Krzysztof Olkowicz, zastępca rzecznika praw obywatelskich. Płk Olkowicz asystował zawodnikom podczas turnieju oraz wręczył zwycięzcom medale.

Relacja: www.rpo.gov.pl/pl/content/krzysztof-olkowicz-na-turnieju-paintballowym-osob-niepelnosprawnych

Zdjęcie: zawodnicy w akcji
Data: 
2017-10-21
Artyści na wózkach i pelna publiczność
Mniejsi, ale równi – system prawny w obronie mniejszości - Adam Bodnar na konferencji "Europa wobec wyzwań XXI wieku" w Oświęcimiu (pod patronatem RPO), a potem w Wilamowicach i CieszynieWielkoduszna Wielkopolska - spotkania Adama Bodnara w Poznaniu 22 stycznia 2016 r.Relacja rzecznika Adama Bodnara z Poznania: spotkałem Wielkoduszną WielkopolskęCentrum Organizacji Pozarządowych w Koninie – "We are the champions"Gorzowskie imperium miłosierdziaPraca dla osób z niepełnosprawnościami i długotrwale bezrobotnych - Adam Bodnar w Spółdzielnii Socjalnej „OPOKA” w KluczachO wsparciu dla osób starszych - rzecznik praw obywatelskich w Centrum Wsparcia Osób Starszych w Miechowie Wizyta w Stowarzyszeniu Rodzin „Zdrowie Psychiczne" - Pensjonat „u Pana Cogito”Powrót do społeczeństwa po odbyciu kary więzienia – rzecznik praw obywatelskich w Małopolskim Stowarzyszenia ProbacjaJak pomagać osobom dotkniętym (osobiście lub w rodzinie) kryzysem choroby psychicznej - rzecznik praw obywatelskich w Środowiskowym Domu Samopomocy w WieliczceOpieka nad malutkimi dziećmi i osobami starszymi, równe traktowanie kobiet - rzecznik praw obywatelskich w Spółdzielni Socjalnej „Okno Na Świat” w SłopnicachAkademia Życia w Koninie. Pomagają zdrowi i jeżdżący na wózku, jeśli chcesz pomagać dołącz do nas. Pomagamy w całej Polsce.Rzecznik praw obywatelskich w Pomorsko-Kujawskim Klubie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka”Spotkanie z sejmikiem organizacji pozarządowych w ToruniuJak Stowarzyszenie Profilaktyki i Resocjalizacji „Mateusz” pomaga stawać na nogiSpotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Samochodowych we WłocławkuJak Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu walczy z ksenofobią i dba o swoich zagranicznych studentówPozasystemowe rozwiązania pomocy postpenitencjarnej – konferencja w Grudziądzu z udziałem zastępcy RPO Krzysztofa OlkowiczaSpotkanie z przedstawicielami Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w Domu Pomocy Społecznej w PtaszkachO współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Przedstawiciele Stowarzyszenia Ovum z Gdyni z wizytą w Biurze RPOSpotkanie z Olsztyńskim Stowarzyszeniem GłuchychRPO wziął udział w finałowej gali Szkoły Dialogu. TEKST WYSTĄPIENIA ADAMA BODNARASpotkanie RPO w Bogatyni z prezeską stowarzyszenia Silne Kobiety BogatyniSpotkanie RPO z harcerzami i kadrą Hufca Świdnica"Jest takie miejsce..." - spotkanie RPO we wrocławskiej szkole nr 108 im. Juliana Tuwima, która współpracuje z Fundacją Dom PokojuZnaczenie mediacji - w szkole, w rodzinie, między sąsiadami, organizacjami, po wyjściu z więzienia. Jak uczyć rozwiązywania konfliktów? - spotkanie RPO w Fundacji Dom Pokoju we WrocławiuW Kaliszu o doświadczeniach innowacyjnego Ośrodka Diagnozy i Terapii Autyzmu „Nowa Nadzieja"Adam Bodnar w Ośrodku Interwencji Kryzysowej PCPR w KrotoszynieO przeciwdziałaniu przemocy domowej. Adam Bodnar w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w ZdunachSpotkanie Adama Bodnara w Centrum Inicjatyw Rodzinnych w PoznaniuAdam Bodnar w Fundacji Wspólnoty Burego Misia w Kościerzynie. Nowoczesne formy wsparcia osób z niepełnosprawnościąAdam Bodnar w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących w WejherowieRozwód nie jest dramatem. Konflikt między rozwodzącymi się rodzicami - jest. Spotkanie RPO w Stowarzyszeniu Rodzin Pelikan w GdańskuJak żyć? Spotkanie RPO z uczniami Państwowych Szkół Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego w GdańskuO tym, jak można móc. Spotkanie RPO w Fundacji Pokolenia w TczewieSpotkanie RPO w Stowarzyszeniu Rehabilitacyjno-Edukacyjnym „Karino” koło ŁowiczaO tym, jak niewiedza rodzi lęki. Profilaktyka HIV/AIDS - spotkanie RPO z osobami, które od wielu lat pracują w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym HIV/AIDS w SzczecinieGryfino. Debata z udziałem RPO „Szkoda, że nieraz warto się skryć, ale tak łatwiej z ludźmi żyć”: czy osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak wszyscy obywatele? "Jasne, że Czestochowa". Spotkanie z podmiotami ekonomii społecznej w CzęstochowieSpotkanie RPO z uczniami częstochowskich szkół, mediatorami rówieśniczymi w CzęstochowieWizyta RPO w Fundacji Chrześcijańskiej Adullam RPO w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Stykowie i KałkowieRPO w Świętokrzyskim Banku Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim Spotkanie RPO z Lokalną Grupą Działania „Krzemienny Krąg” Bałtów: jak organizacje pozarządowe potrafią zmienić regionSpotkanie RPO w Ochronce im. św. Brata Alberta w Stalowej WoliSpotkanie RPO z przedstawicielami Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych zaburzeniach "WSPÓLNY ŚWIAT" w Białej PodlaskiejSpotkanie RPO w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w StemplewieTroska, akceptacja i poczucie bezpieczeństwa - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w GromadzicachSpotkanie w Stowarzyszeniu Integracyjnym „Tacy Sami” w WieluniuSpotkanie Adama Bodnara z młodzieżą w WieluniuSpotkanie RPO w Stowarzyszeniu Integracyjnym Klub Otwartych Serc w Wieruszowie