Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

kalendarium

Data: 
2018-03-16

Gdzie?

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

ul. Jagiellońska 3
pokój 28

Pracownicy z Biura Pełnomocnika Terenowego RPO w Gdańsku przyjmują tu w każdy trzeci piątek miesiąca w godzinach od 11:00 do 15:00

Data: 
2018-03-16

Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich mieści się w urzędzie miasta przy Placu Magistrackim 17, w sali nr 9 na parterze.

Data: 
2018-03-15

15 marca 2018 r. Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie wspólnie z Polską Radą Ekumeniczną planuje zorganizować w swej siedzibie sympozjum naukowe pt. „Prawo do prywatności w Kościołach i innych związkach wyznaniowych: od tajemnicy duszpasterskiej do ochrony danych osobowych". Przedsięwzięcie to wiąże się z perspektywą wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE .

Data: 
2018-03-15

II Festiwal Praw Człowieka jest kolejną edycją projektu zapoczątkowanego w zeszłym roku szkolnym przez II LO im. M. Kopernika w Kędzierzynie - Koźlu. Do projektu zostały zaproszone placówki oświatowe z terenu Powiatu Kędzierzyńsko - Kozielskiego.

Głównym celem projektu jest:

Data: 
2018-03-15

15 marca Naczelny Sąd Administracyjny zbada skargę kasacyjną Rady Miasta Zakopane od wyroku uznającego nieważność pobierania opłaty miejscowej z powodu zanieczyszczenia powietrza. Do postępowania w sprawie przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rozprawę wyznaczono na godz. 13.00 w sali F.

Data: 
2018-03-14

Rzecznik Praw Obywatelskich otwiera 10 stycznia 2018 r. kolejny punkt przyjęć interesantów - tym razem w Poznaniu. Chodzi o to, by ze sprawą do Rzecznika można było przyjść, a nie koniecznie pisac do Warwszawy.

Data: 
2018-03-14
Grafika: domy, kościół i fabryka na szarym tle

14 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyda wyrok ze skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na wysokość opłat w stolicy na 2017 r. za odholowywanie źle zaparkowanych aut na strzeżony parking. 28 lutego WSA rozpoznał sprawę. Wyrok został odroczony.

 

Data: 
2018-03-14
Uczestnicy seminarium eksperckiego na temat zwolnienia z tajemnicy adwokackiej i radcowskiej

Tajemnica adwokacka chroni nie adwokata, ale jego klienta, który w kontakcie z nim oczekuje realizacji swych praw i wolności - podkreślano podczas zorganizowanego w Biurze RPO seminarium eksperckiego w sprawie praktyki zwalniania z tajemnicy adwokackiej i radcowskiej.

Sądy w 67 proc. zgadzały się w 2017 r. na takie zwolnienia - wynika z zaprezentowanych badań.  Może to prowadzić do naruszenia fundamentalnego prawa jednostki: prawa do obrony. A tajemnica adwokacka to obowiązek prawnika, a nie jego prawo.

Załączniki: 
Data: 
2018-03-12

- Nacjonalizm, ksenofobia i pobudzenie zaangażowania obywateli w działania na rzecz społeczeństwa to najważniejsze wyzwania jakie stoją przed krajowymi instytucjami ochrony praw człowieka (NHRIs) takimi jak Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce – mówił RPO Adama Bodnar podczas konferencji zorganizowanej przez Equality and Human Rights Commission w Liverpoolu.

Data: 
2018-03-08

- To bardzo istotne, by połączyć prawa socjalne z dostępem do środków odwoławczych zapewnionych przez niezależny system sądowy - mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podczas konferencji Europejskiej Sieci Ombudsmanów 2018: „Przyszłość UE - Zapewnienie otwartego i sprawiedliwego społeczeństwa dla obywateli”.

- W Polsce trudno jest dyskutować o przyszłości Unii Europejskiej. Debata jest ograniczona do sporu o praworządność z Komisją Europejską – wskazywał RPO Adam Bodnar

Strony

Subskrybuj kalendarium