Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

kalendarium

Data: 
Od 2018-01-17 do 2018-02-14

Ustawą z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania Polska wprowadziła do swojego porządku prawnego dyrektywy Unii Europejskiej. Nałożyła też na Rzecznika Praw Obywatelskich zadania organu ds. rownego traktowania. Jednym z zadan RPO jest więc  prowadzenie badań antydyskryminacyjnych.

Data: 
2018-01-16
Grafika z tekstem na niebieskim tle
  • W czasach PRL władze zachęcały ludzi do oszczędzania na mieszkanie na tzw. książeczkach mieszkaniowych. Po uskładaniu wkładu na mieszkanie spółdzielcze właściciel książeczki mógł liczyć na dodatkową premię – tzw. gwarancyjną.
  • System zawalił się jednak w kryzysie gospodarczym lat 70. i 80. Wkład zgromadzony na książeczce nie starczał już na mieszkanie. W III RP można już było jednak dzięki książeczce sfinansować część wydatków np. na wykup mieszkania czy wymianę okien.
Data: 
Od 2018-01-16 do 2018-02-01
zdjęcie: mężczyzna w garniturze trzyma w ręku oprawioną grafikę

Do 1 lutego trwa licytacja grafiki na temat mowy nienawiści, którą rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przekazał na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Praca porusza problematykę hejtu i słownictwa występującego w przestrzeni publicznej. RPO otrzymał ją od dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 225 im. Józefa Gardeckiego, przy ul. Jana Brożka w Warszawie. Jej autorem jest uczeń Kamil Żak. Praca w sposób wyrazisty ilustruje problem, z którym dzisiaj wszyscy stykamy się i musimy się mierzyć w życiu.

Data: 
2018-01-15

 W styczniu Rzecznik Praw Obywatelskich otworzył kolejny punkt przyjęć interesantów - tym razem w Poznaniu [szczegóły, w tym harmonogram przyjęć].  Z tej okazji stowarzyszenie Iustitia Polska - "Polish Judges" oraz inicjatywa Łańcuch Światła Poznań organizują spotkanie z rzecznikiem Adamem Bodnarem.

Głównym tematem rozmowy będą wyzwania, które stoją przed obywatelami, a w szczególności prawnikami w kwestii obrony praw człowieka, pracy na rzecz wolności obywatelskich i państwa prawa.

Data: 
2018-01-15
Grafika:banknot ze skrzydełkami
  • Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zarekomendowała propozycję budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich na 2018 r. w wysokości 39,4 mln zł.
  • Rzecznik przedstawił projekt budżetu opiewający na ponad 42,6 mln zł. W toku prac w Sejmie środki te zostały zmniejszone o ok. 3,2 mln zł. 
Data: 
2018-01-12
zdjęcie: mężczyzna w garniturze mówi do mikrofonu

Wybitny polski prawnik, naukowiec, polityk.

Współtwórca polskiej Konstytucji.

Człowiek niezwykłej pracowitości i odwagi, znakomity nauczyciel akademicki.

Wychowawca kilku pokoleń działaczy na rzecz praw człowieka.

W latach 1980-1989 był członkiem "Solidarności" i aktywnie uczestniczył w jej inicjatywach zmierzających do liberalizacji prawa i demokratyzacji systemu politycznego. Był też współzałożycielem Komitetu Helsińskiego w Polsce. Publikował w prasie drugiego obiegu teksty dotyczące problematyki prawnej.

Data: 
2018-01-11
Grafika:banknot ze skrzydełkami

W szkole twojego dziecka doszło do zborowego gwałtu. Ktoś wskazał na twoje dziecko jako zamieszane w tę sprawę i w toku postępowania zostało umieszczone w schronisku dla nieletnich. Przebywało w nim ponad miesiąc. Okazało się jednak, że nic złego nie zrobiło. Jakie macie szanse na zadośćuczynienie za bezpodstawne pozbawienie wolności w schronisku?

Data: 
2018-01-10
Na zdjęciu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich i Jolanta Florek z Biura RPO. Foto: Urząd Miasta w Poznaniu

Rzecznik Praw Obywatelskich otworzył kolejny punkt przyjęć interesantów - tym razem w Poznaniu. Chodzi o to, by ze sprawą do Rzecznika można było przyjść, a nie koniecznie pisać do Warszawy.

Data: 
2018-01-09
zdjęcie: kilka osób siedzi przy brązowych stołach
  • Jak zwiększyć ściągalność alimentów?
  • Czy nowelizacja art. 209 kodeksu karnego (przestępstwo niealimentacji), która weszła w życie 31 maja 2017 r., wpłynęła na ściągalność alimentów i przyczyniła się do zmiany postaw społecznych?
  • Jakie rozwiązania dotyczące egzekucji zadłużenia alimentacyjnego stosowane w innych państwach moglibyśmy wykorzystać w Polsce?
Data: 
2018-01-08
zdjęcie: na pierwszym planie dwie kamery pomiędzy nimi stoi mężczyzna w garniturze
  • 54 rekomendacje I Kongresu Praw Obywatelskich to lista zadań do wykonania dla Rzecznika Praw Obywatelskich i społeczeństwa obywatelskiego.
  • Kongres zgromadził w grudniu 2017 r. ponad 1500 uczestników na 37 panelach współorganizowanych przez organizacje pozarządowe.
  • Konkretne rekomendacje Kongresu dotyczą edukacji i obywatelskiego upodmiotowienia, praw obywateli w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości, zdrowia, pracy, domu, miejsca Polski w Europie.

Strony

Subskrybuj kalendarium