Treść strony

organizacje pozarządowe

Data: 
2017-01-16
grafika: na szarym tle widać symbol notatnika i ołówka

Z uwagi na liczne, nowe skargi obywateli i doniesienia medialne Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie podjął temat problemów dotyczących rejestracji stowarzyszeń w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Data: 
2017-01-05
zdjęcie: po lewej stronie widać kamerę, po środku na pomarańczowym tle stoją dwie kobiety, po prawej stronie stoi mężczyzna w brązowej marynarce

- Rzecznik Praw Obywatelskich zwykle opiera swoje wystąpienia o krajowy i międzynarodowy porządek prawny, ale mam wrażenie że dziś nie ma potrzeby, by cytować odpowiednie przepisy. Dziś jest nam potrzebna szczególna wrażliwość wszystkich osób, które mogą w tej trudnej sytuacji pomóc wszystkim potrzebującym. Musimy uruchomić  powszechny społeczny monitoring osób potrzebujących pomocy – apelował zastępca RPO Krzysztof Olkowicz podczas konferencji prasowej w Biurze RPO poświęconej m.in. sytuacji osób w kryzysie bezdomności.

Data: 
2016-12-03
zdjęcie: kilka osób siedzi przy białym stole

W sobotę 3 grudnia Adam Bodnar spotkał się w Biurze RPO z grupą osób działających w Stowarzyszeniu Ovum.

Organizacja prowadzi Biuro Porad Obywatelskich w Gdyni, zajmujące się kompleksową pomocą, zarówno w zakresie porad prawnych jak i edukacji ekonomicznej, a także wsparciem psychologicznym. Wolontariusze stowarzyszenia towarzyszą osobom zgłaszającym się do ich biura nie tylko w rozwiązywaniu problemów z różnych obszarów życia, ale także w rozwijaniu życiowej zaradności i samodzielności. Zapewniają też długofalowe wsparcie w usamodzielnianiu się tych osób.

Data: 
2016-11-25
Grafika: symbole różnych srodków masowej komunikacji na pomarańczowym tle

W ostatnim czasie na antenie TVP pojawiło się kilka materiałów, w których przedstawiono zarzuty, jakoby wskazane organizacje pozarządowe, w tym także te uznane i doświadczone, otrzymywały środki finansowe od organów samorządowych i terytorialnych. Wskazywano również na zaangażowanie w działalność tychże organizacji osób publicznych, m.in. sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, pominięto natomiast szereg podstawowych informacji dotyczących prawnych podstaw funkcjonowania organizacji.

Data: 
2016-11-23
Zdjęcie portyretowe mężczyzny

- Społeczeństwo obywatelskie nie potrzebuje Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Państwo ma tworzyć tylko ramy dla rozwijania się organizacji pozarządowych – mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w rozmowie z Piotrem Kraśko w radiu TOK FM 23 listopada. - Organizacje pozarządowe z samej nazwy są poza rządem, więc nie potrzebują do działania rządu.

Data: 
2016-11-04
Zdjęcie: ludzie siedzą przy stole w sali sejmiku kujawsko-pomorskieg

O najważniejszych problemach organizacji pozarządowych w kujawsko-pomorskim, a także o ostatnich atakach „Wiadomości" TVP na czołowe organizacje pozarządowe w kraju i możliwości działania organizacji pozarządowych rzecznik praw obywatelskich rozmawiał w Toruniu z sejmikiem organizacji pozarządowych.

Spotkanie odbyło się w sali sejmiku kujawsko-pomorskiego.

Data: 
2016-09-28
zdjęcie: kilka osób stoi na tle polskiej i europejskiej flagi

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar spotkał się z przedstawicielami EU- Russia Civil Society Forum -  aktywistami na rzecz praw człowieka i demokracji. W rozmowie uczestniczyła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz Główny Koordynator ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze RPO.

Data: 
2016-09-10
Zdjęcie grupowe

Adam Bodnar jest pierwszym RPO, którego kandydatura została wysunięta nie przez polityków, ale przez obywateli i organizacje pozarządowe (było ich prawie 70, to dzięki ich poparciu parlament dał się przekonać do tej kandydatury i od 9 września 2015 r. Adam Bodnar jest rzecznikiem praw obywatelskich).

Po roku, 10 września 2016 r. reprezentanci tych organizacji spotkali się w Biurze RPO, by porozmawiać o tym, co udało się załatwić dla obywateli, a jakie ważne sprawy ciągle wymagają uwagi i pracy.

Data: 
2016-08-04

Dostaliśmy takiego maila i dlatego Adam Bodnar pojechał 4 sierpnia na kolonię do Dżwirzyna:

Dzień dobry

Nazywam się Edyta Czeczková i jestem prezesem małej lecz prężnej w naszej okolicy - Fundacji Spełnienie. W bardzo wielkim ogóle i skrócie: nasza organizacja ma siedzibę w Szprotawie i zajmuje się wsparciem oraz pomocą osobom zagrożonym biedą, patologią i wykluczeniem społecznym.

Zdjęcie grupowe dzieci i Adama Bodnara
Data: 
2016-06-08
Zdjęcie: ludzie siedzą w kręgu, mówi kobieta

Na spotkanie z rzecznikiem praw obywatelskich na Uniwersytecie Zielonogórskim w środę rano przyszło ok. 30 osób.

Relacje międzyludzkie, mowa nienawiści

Rozmowa zaczęła się od Konwencji antyprzemocowej (konwencja stambulska o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej). Zdaniem Adama Bodnara nie wydaje się dziś prawdopodobne, by Polska tę konwencję wypowiedziała.

Strony

Subskrybuj organizacje pozarządowe