Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym od postanowienia WSA w sprawie ze skargi na postanowienie Prezydenta RP w przedmiocie powołania na stanowisko sędziego z dnia 2020-03-04.

Adresat:
Naczelny Sąd Administracyjny
Sygnatura:
VII.511.13.2020
Data sprawy:
2020-03-04
Rodzaj sprawy:
przystąpienie do postępowania sądowego (PS)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Zgłoszenie udziału w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym od postanowienia WSA w sprawie ze skargi na postanowienie Prezydenta RP w przedmiocie powołania na stanowisko sędziego.

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w toczącym się postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w W., ze skargi kasacyjnej Pana M. J. Cz. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie ze skargi M. J. Cz. na postanowienie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 10 października 2018 r. w przedmiocie powołania na stanowisko sędziego.

W związku z powyższym, Rzecznik wniósł o uwzględnienie skargi kasacyjnej Skarżącego i uchylenie zaskarżonego orzeczenia w całości. Ewentualnie w związku z art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej RPO wniósł o skierowanie przez Naczelny Sąd Administracyjny wniosku o rozstrzygnięcie wstępne (zadanie pytania prejudycjalnego) do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: Trybunał Sprawiedliwości UE bądź TSUE), dotyczącego wykładni przepisów prawa Unii Europejskiej (art. 2, art. 4 ust. 3, art. 6 ust 1 i 3, art. 19 ust. 1 akapit 2 TUE, art. 47 KPP) i zadanie pytań: (1) co do braku skuteczności aktu powołania do pełnienia urzędu sędziego wydanego w procesie powołania, w którym niezapewniona została skuteczna kontrola sądowa procesu powołania, ponieważ organy w nim działające (Krajowa Rada Sądownictwa oraz Prezydent RP) intencjonalnie uniemożliwiły ją, procedując mimo zaskarżenia uchwały KRS, oraz ignorując wiążące postanowienie NSA o zabezpieczeniu - zatem działając w oparciu o wadliwą, nieprawomocną i niewykonalną uchwałę KRS, a także (2) odnośnie do wpływu braku efektywnej kontroli sądowej w tym zakresie na prawo Skarżącego do sądu.