Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Kasacja w sprawie rażącego i mogącego mieć istotny wpływ na treść wyroku naruszenie prawa procesowego, polegającego na przyjęciu, że okoliczności popełnienia przez oskarżonego zarzuconego mu występku nie budzą wątpliwości z dnia 2023-03-14.

Adresat:
Sąd Najwyższy
Sygnatura:
II.510.1004.2022
Data sprawy:
2023-03-14
Rodzaj sprawy:
kasacja karna (RKK)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
pozytywnie ze względu na uwzględnienie wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Kasacja w sprawie rażącego i mogącego mieć istotny wpływ na treść wyroku naruszenie prawa procesowego, polegającego na przyjęciu, że okoliczności popełnienia przez oskarżonego zarzuconego mu występku nie budzą wątpliwości.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację od prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w B. z dnia 4 października 2022 r. Na podstawie art. 521 § 1 k.p.k. zaskarżył powyższe orzeczenie w całości na korzyść K. T.

Powołując się na art. 523 § 1 k.p.k. wyrokowi temu RPO zarzucił rażące i mogące mieć istotny wpływ na treść zapadłego orzeczenia naruszenie prawa procesowego, tj. art. 387 § 2 k.p.k., polegające na przyjęciu, że okoliczności popełnienia przez oskarżonego zarzuconego mu występku z art. 180a k.k., związanego z niestosowaniem się w dniu 26 maja 2022 r. do decyzji Prezydenta Miasta B. o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami z dnia 29 lipca 2021 r., nie budzą wątpliwości, w sytuacji, gdy z osnowy ujawnionej podczas rozprawy i zaliczonej na poczet materiału dowodowego decyzji tego organu nie wynikało, na jaki okres ów organ cofnął oskarżonemu uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wobec powyższego Rzecznik wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w B. do ponownego rozpoznania.

 


Data odpowiedzi:
2023-09-13
Opis odpowiedzi:
Kasacja uwzględniona (wyrok z 13 września 2023 r., sygn. akt IV KK 117/23).
Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w B. do ponownego rozpoznania. Kasacja Rzecznika Praw Obywatelskich okazała się oczywiście zasadna, co przemawiało za jej rozpoznaniem i uwzględnieniem na posiedzeniu w trybie przewidzianym w art. 535 § 5 k.p.k. Zdaniem SN uznanie, że nie zachodzą wątpliwości stojące na przeszkodzie uwzględnieniu wniosku oskarżonego o dobrowolne poddanie się karze stanowiło rażące naruszenie przepisu wskazanego w nadzwyczajnym środku zaskarżenia. W sposób oczywisty uchybienie to miało wpływ na treść wyroku, bowiem nie rozważono prawidłowo znaczenia i skutków braku sprecyzowania w decyzji Prezydenta Miasta B. z dnia 29 lipca 2021 r. okresu, na jaki cofnięto oskarżonemu K. T. uprawnienia do kierowania pojazdami. W świetle powyższych rozważań konieczne stało się więc uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w B., który przy ponownym rozpoznaniu sprawy będzie miał na względzie zaprezentowane powyżej stanowisko, w tym potrzebę rozważenia zakwalifikowania czynu zarzucanego oskarżonemu jako wykroczenia określonego w art. 94 § 1 k.k.