Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



1. W sprawie pozbawienia prawa do zasiłku rodzinnego na pełnosprawne dzieci w wieku 19-21 lat, uczące się w szkole wyższej z dnia 2004-07-08.

Adresat:
MINISTERSTWO POLITYKI SPOŁECZNEJ
Sygnatura:
RPO/476119/04/III/317 RZ
Data sprawy:
2004-07-08
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

1. W sprawie pozbawienia prawa do zasiłku rodzinnego na pełnosprawne dzieci w wieku 19-21 lat, uczące się w szkole wyższej.

Wśród skarg na rozwiązania wprowadzone ustawą z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych pojawiły się nowe problemy, zwłaszcza problem pozbawienia prawa do zasiłku rodzinnego na pełnosprawne dzieci pomiędzy 19 a 21 rokiem życia, uczące się w szkole wyższej. Brak prawa do zasiłku rodzinnego oznacza automatycznie brak prawa do dodatków do zasiłku rodzinnego, w tym dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, który zastąpił świadczenia finansowane z funduszu alimentacyjnego. Na skutek takiej regulacji, osoby pobierające dotychczas świadczenia z funduszu alimentacyjnego znalazły się w sytuacji braku środków do życia. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o przedstawienie stanowiska w sprawie możliwości rozwiązania tego problemu w ramach prac nad zmianą ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Inf. 7-9/2004, str. 16

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2004-08-26
Opis odpowiedzi:
1. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej (30.07.2004 r.) poinformował, że studenci na podstawie obowiązującego stanu prawnego mogą korzystać z różnego typu form pomocy państwa. W końcowym stadium znajdują się prace nad ustawą o szkolnictwie wyższym, ustawą o wyższych szkołach zawodowych, ustawą o pożyczkach i kredytach studenckich oraz o zmianie niektórych innych ustaw, gdzie przyjmuje się kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych jako uprawniające studenta do pomocy socjalnej. Ustawy te znacznie rozszerzają krąg osób uprawnionych i zakres pomocy dla studentów. Ponadto opracowywane są programy pomocy uczniom i studentom współfinansowane z budżetu państwa i środków unijnych dla młodzieży ze środowisk wiejskich. Ten stan rzeczy legł u podstaw nieprzyznania w ustawie o świadczeniach rodzinnych prawa do zasiłku rodzinnego dla młodzieży studiującej na wyższych uczelniach. Prawa tego osoby studiujące nie posiadały również w poprzednim stanie prawnym.
Inf. 7-9/2004, str. 17