Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminów maturalnych w szkołach kształcących uczniów w systemie dwujęzycznym z dnia 2008-12-23.

Adresat:
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/599849/08/I/1107 RZ
Data sprawy:
2008-12-23
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminów maturalnych w szkołach kształcących uczniów w systemie dwujęzycznym.

Rzecznik otrzymuje liczne skargi uczniów i nauczycieli szkół prowadzących kształcenie w systemie dwujęzycznym, dotyczące nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, promowania i klasyfikowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, zakładającej rezygnację z organizowania maturalnych egzaminów przedmiotowych w językach obcych, od roku szkolnego 2009/2010. Zamierzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące kształcenia dwujęzycznego prowadzą do zastąpienia dotychczasowej "matury dwujęzycznej" egzaminami przedmiotowymi w językach obcych oferowanymi w szkołach, które zawarły porozumienie z partnerskimi szkołami za granicą lub innymi instytucjami oświatowymi, jak np. IBO. W tym celu zakłada się popularyzację kształcenia w tzw. oddziałach międzynarodowych. Planowane zmiany w zakresie zasad przeprowadzania maturalnych egzaminów przedmiotowych w językach obcych obejmą uczniów uczęszczających obecnie do pierwszych i drugich klas szkół prowadzących oddziały dwujęzyczne. Wprowadzona zmiana w istotny sposób wpłynie na sytuację uczniów, którzy od roku lub od dwóch lat przygotowują się do określonej i znanej im formy egzaminu maturalnego. Doniosłym elementem prawidłowego przebiegu procesu legislacyjnego przy wprowadzaniu nowych regulacji prawnych jest tzw. ochrona interesów w toku. Nie oznacza ona niezmienności prawa, jednak wymaga, aby obywatel rozpoczynając określony w czasie proces (tu: naukę w szkole średniej) miał jasność co do warunków, jakie musi spełnić, aby zakończyć go pomyślnie. Rzecznik zwrócił się o przedstawienie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: