Zawartość

Działania Pełnomocnika Terenowego RPO w Katowicach

Świeca płonąca w ciemności
2021-06-08

Narasta problem braku urzędnika, który stwierdzałby zgon i sprawował pieczę nad zwłokami (nazywanego koronerem) – o co od dawna apeluje RPO. Odpowiedni projekt resortu zdrowia wciąż nie jest zaś uchwalony - a miał wejść w życie w styczniu 2021 r.

Furgonetka z napisem POLICJA
2021-05-31

18-letni obywatel Ukrainy, który w Zakopanem zbierał pieniądze na cel społeczny, został pobity przez funkcjonariuszy policji – podały media. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu tę sprawę; prosi komendanta policji w Zakopanem o szczegółowe informacje.

błyskawica nad miastem
2021-05-20

Dwaj mężczyźni zostali wyrokiem nakazowym (bez rozprawy) ukarani 500-złotowymi grzywnami za brak maseczek, udział w zgromadzeniu w Tarnowskich Górach i za wykrzykiwanie wulgarnych haseł. RPO składa od tych wyroków kasację do Sądu Najwyższego wskazując, że mężczyźni zostali ukarani na podstawie wadliwych przepisów i przy zastosowaniu wadliwej procedury.

Demonstrujące ludzie
2021-04-07

Pan Kamil został obwiniony o to, że w październiku 2020 r. dwa razy jednego dnia nie zastosował się do obowiązku zakrycia ust i nosa. Ponadto brał też wtedy udział w zgromadzeniu pod biurem poselskim, gdzie miał także wykrzykiwać słowa „powszechnie uznawane za nieprzyzwoite”. Za te cztery wykroczenia sąd wyrokiem nakazowym ukarał go 500 zł grzywny.

Według RPO, który wniósł kasację do SN na korzyść obywatela, nie było podstaw ustawowych do ukarania go za pierwsze trzy czyny; sprawę czwartego należy zbadać ponownie.

Zalesione pagórki
2021-03-16

W jednej z miejscowości na Podbeskidziu stoi dom ze sklepem podzielony tak, że nie wiadomo, kto jest właścicielem poszczególnych mieszkań i lokali. Sąd rozplątując zagmatwane stosunki własnościowe pomylił się: podzielił współwłasność nie zauważając, że niektórzy ze współwłaścicieli zdążyli już swoje udziały w domu sprzedać. Problem może naprostować tylko skarga nadzwyczajna, którą RPO kieruje do Sądu Najwyższego.

Dzieci i rodzice na wycieczce
2021-03-01

Obywatelka Ukrainy owdowiała w 2018 r. – mąż był obywatelem polskim. Do końca lutego 2021 r. utrzymywala się z dwójką dzieci z renty rodzinne, bo w tym czasie trwało postępowanie o zezwolenie na pracę. Poprosiła o pomoc Pełnomocnika RPO w Katowicach.

Pogodny dwulatek w czapeczce bawiący się w jesiennych liściach
2021-02-22

Kobieta matka złożyła wniosek do ZUS dwa wnioski o zasiłek: w październiku i w grudniu. Pieniądze dostała dopiero w połowie lutego.

Strome schody w górę
2021-01-26

Osoba z niepełnosprawnością ruchową, poruszająca się wózku inwalidzkim  poskarżyła się RPO na niedostosowanie mieszkania do potrzeb. Miasto nie chciało przeprowadzić adaptacji łazienki i prysznica a okna były tam tak wysoko, że nie dało się samodzielnie ich otwierać.

Pięść na ciemnym tle
2020-09-15

Jak podały media, młody mężczyzna z Ukrainy został pobity w Krakowie. Wcześniej był zwyzywany, bo ma długie włosy, mówił po rosyjsku, a na szyi zawiesił gwiazdę Dawida.

Grafika - ludzie osobno, ale się wspierają. Napis "Zdrowie"
2020-05-07

Po informacjach od Grupy Działamy z Żor RPO pyta wojewódzki Sanepid w Katowicach o sytuację w kopalniach.

RPO prosi Sanepid o informacje o sytuacji epidemiologicznej w podmiotach górniczych oraz gminach górniczych.

Strony