Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Nowa edycja zgłaszania propozycji tematów badań antydyskryminacyjnych

Data:

RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH ZBIERA PROPOZYCJE TEMATÓW BADAŃ ANTYDYSKRYMINACYJNYCH

Rzecznik Praw Obywatelskich zaprasza organizacje pozarządowe i środowiska naukowe do zgłaszania propozycji tematów badań antydyskryminacyjnych, które przeprowadzi w 2016 i 2017 r.

Od dnia 10 lutego 2015 r. ruszyła II edycja otwartej procedury zgłaszania propozycji tematów badań, które przeprowadzone zostaną w latach 2016 i 2017. Zgłoszenia należy składać do 10 marca br.

Do konsultacji zachęcamy przede wszystkim organizacje pozarządowe, środowiska naukowe oraz instytucje państwowe. Propozycje tematów można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich: [Zgłoś propozycję badań]. Spośród wszystkich otrzymanych propozycji tematów badań antydyskryminacyjnych Rzecznik dokona wyboru tematów do realizacji w latach 2016-2017.

Zgłoszenia powinny zawierać ogólny temat proponowanego badania i krótkie uzasadnienie. Należy mieć na względzie, że Rzecznik jako niezależny organ ds. równego traktowania prowadzi badania antydyskryminacyjne dotyczące przesłanek płci, rasy, pochodzenia etnicznego i narodowości, religii, wyznania oraz światopoglądu, niepełnosprawności, wieku, a także orientacji seksualnej. Szczególnie ważne są problemy, które nie zostały dotąd przebadane ani zgłoszone w zeszłorocznej edycji, a są możliwe do podjęcia w ramach badania społecznego, a także mają istotny wpływ na sytuację dyskryminowanej grupy społecznej. Tematy zgłoszone w I edycji zamieszczone są pod adresem: [Tematy badań zgłoszone w 2014 r.].

Warto podkreślić, że prowadzenie badań w tematyce dyskryminacji jest niezwykle ważne z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka. Osoby dyskryminowane rzadko składają skargi próbując dochodzić swoich praw, m.in. dlatego, że nie mają świadomości doświadczania niezgodnego z prawem nierównego traktowania.

Należy mieć na względzie, że wybrane przez Rzecznika tematy badań nie będą zlecane do realizacji samym autorom propozycji. Wybór podmiotu wykonującego badanie na zlecenie Rzecznika odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami regulującymi zasady udzielania zamówień publicznych i wydatkowania środków budżetowych.

Raporty Rzecznika z serii Zasada równego traktowania. Prawo i praktyka, które omawiają zrealizowane badania antydyskryminacyjne, są dostępne w formie elektronicznej pod adresem: [Raporty RPO].

Zachęcamy również do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o badaniach pod adresem: [Badania antydyskryminacyjne].

Wszelkie pytania, uwagi i komentarze prosimy o kierowanie na adres: antydyskryminacja@brpo.gov.pl.

Ważne linki:

Autor informacji: Dyrektor Zespołu ds. Równego Traktowania
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk