Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO podjął sprawę użycia gazu pieprzowego przez policję pod Pałacem Prezydenckim

Data:
  • Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę użycia przez policjantów gazu pieprzowego wobec osób protestujących 26 lipca 2018 r. pod Pałacem Prezydenckim przeciw nowelizacji ustaw sądowych
  • Biuro RPO poprosiło komendanta stołecznego policji o szczegółowe wyjaśnienia co do zasadności oraz legalności użycia gazu 
  • Spytało też, czy w tej sprawie prowadzone jest wewnętrzne postępowanie wyjaśniające 

Rzecznik Praw Obywatelskich, kierując się troską o respektowanie konstytucyjnie gwarantowanych praw i wolności obywatelskich, podjął z urzędu - na podstawie doniesień medialnych, sprawę dotyczącą użycia przez funkcjonariuszy policji gazu wobec osób demonstrujących 26 lipca 2018 r. wieczorem przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Dyrektor zespołu prawa karnego Biura RPO Marek Łukaszuk napisał do komendanta stołecznego policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja, że z relacji pewnego dziennikarza wynika, iż był on jednym z poszkodowanych w wyniku użycia gazu i jest pewien, że były to działania policji. Z zamieszczonych na oficjalnym profilu Komendy Stołecznej Policji informacji wynika zaś, iż w związku „z zaistniałym zagrożeniem” jeden z funkcjonariuszy użył gazu - co było adekwatne do tego zagrożenia.

W związku z tym Marek Łukaszuk poprosił komendanta o udzielenie szczegółowych wyjaśnień co do zasadności oraz legalności użycia gazu przez policję. Spytał też, czy w sposób niezwłoczny i prawidłowy zabezpieczono nagrania z monitoringu dokumentującego działania funkcjonariuszy oraz czy prowadzone jest w tej sprawie wewnętrzne postępowanie wyjaśniające i ewentualnie jakie poczyniono ustalenia.

26 lipca po południu pojawiła się informacja o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych i innych ustaw, przyjętej 20 lipca 2018 r. przez Sejm, a 25 lipca przez Senat.

O zawetowanie nowelizacji apelował do prezydenta Rzecznik Praw Obywatelskich. Wskazywał, że zawiera ona rozwiązania zagrażające konstytucyjnemu prawu każdego do sprawiedliwego rozpoznania jego sprawy przez niezależny, bezstronny i niezawisły sąd (art. 45 Konstytucji RP). Według Adama Bodnara nowelizacja zmierza do podporządkowania sądów władzy politycznej, a niezależność sądownictwa to najważniejszy mechanizm ochrony praw i wolności przed przemocą ze strony władzy publicznej.

II.519.698.2018

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk