Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Trzeba chronić obywateli przed szkodliwością nadmiernego oświetlenia (wideo)

Data:

Kadr z nagrania przedstawiający RPO Marcina Wiącka z naniesionym symbolem odtwarzania wideo - trójkątem w kole

Apel Rzecznika Praw Obywatelskich

Sztuczne światło jest bez wątpienia zdobyczą cywilizacyjną i dobrem, bez którego współczesny świat nie może już się obejść. 
Światło nie kojarzy się z zanieczyszczeniem środowiska. Okazuje się jednak, że może być jedną z jego form i realnie zagrażać przyrodzie oraz zdrowiu człowieka.

Wszechobecność światła sprawia, że w miastach coraz trudniej o widok rozgwieżdżonego nieba. Przede wszystkim jednak powoduje dyskomfort u ludzi i realne dolegliwości zdrowotne. Może prowadzić do zaburzeń naturalnego cyklu snu i bezsenności, powodować pogorszenie stanu zdrowia. Intensywne, migające oświetlenie jest szkodliwe dla wzroku i może nasilać dolegliwości występujące np. u chorych neurologicznie.

Paradoksalnie może też być zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego, bo przydrożne reklamy świetlne mogą oślepiać i dezorientować kierowców.

Kwestia negatywnego wpływu nadmiaru światła na środowisko i zdrowie człowieka pojawiła się wraz z rozpowszechnieniem energooszczędnych jego źródeł. Bo problemem jest przede wszystkim światło emitowane przez niebieskie LEDy. Na jego szkodliwość wskazuje Główny Inspektor Sanitarny.

Istnieją proste, techniczne sposoby ograniczenia szkodliwości oświetlenia LEDowego. Aby je zastosować i zagwarantować obywatelom konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia, potrzebna jest jednak zmiana prawa.

W przepisach brakuje określenia dopuszczalnego natężenia oświetlenia zewnętrznego. Dlatego zwróciłem się w tej sprawie do Ministra Rozwoju i Technologii.

Należy ograniczyć zjawisko zanieczyszczenia świetlnego i uregulować oświetlanie przestrzeni publicznej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Aby chronić obywateli przed potencjalną szkodliwością nadmiernego oświetlenia.

Seminarium "Ciemna strona światła" w Biurze RPO

29 lutego 2024 r. w Biurze RPO odbędzie się seminarium interdyscyplinarne pt. "Ciemna strona światła - o zanieczyszczeniu świetlnym i jego wpływie na nasze życie".

W trakcie wydarzenia poruszony zostanie temat wpływu zanieczyszczenia świetlnego na dobrostan psychiczny i zdrowie człowieka. Zaproszeni goście opowiedzą także o wpływie sztucznego światła na rośliny i zwierzęta w środowisku naturalnym oraz w mieście. Uczestnicy seminarium postarają znaleźć odpowiedź na pytanie: w jaki sposób oświetlać przestrzeń publiczną, aby nie przyczyniać się do zjawiska zanieczyszczenia świetlnego?

Więcej informacji o wydarzeniu oraz link do formularza rejestracyjnego

Ważne linki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski