Zawartość

Rzecznik interweniuje w sprawie niezasadnego objęcia kwarantanną osoby, która nie przekraczała granicy

Data: 
2020-07-27
Położenie: 
  • dolnośląskie
    Polska

Podczas przekraczania polskiej granicy skarżący podał Straży Granicznej kartę lokalizacyjną. Zawierała ona jego dane oraz swojego pracodawcy. Mimo, że pracodawca osobiście nie przekraczał granicy i nie mieszkał u swojego pracownika, jego dane zostały wprowadzone do systemu EWP i został on objęty kwarantanną. Wobec tego, że pracodawca ten nie przebywał pod adresem swojego pracownika i w ogóle nie przebywał w Polsce, Komenda Powiatowa Policji w wszczęła wobec niego postępowanie w sprawie naruszenia warunków kwarantanny.

Przedstawiciel urzędu wojewódzkiego, do którego Straż Graniczna przekazała kartę lokalizacyjną, potwierdził, że pracodawca pracownika, który przekraczał granicę figuruje w systemie EWP.

Rzecznik poprosił zatem o szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego dane tej osoby zostały wpisane do systemu EWP mimo, że nie tylko nie mieszka on w Polsce, ale również nie przekraczał granicy. Poproszono również o przesłanie kopii (lub skanu) karty lokalizacyjnej.

W odpowiedzi na kolejne wystąpienia Rzecznika urząd wojewódzki poinformował o usunięciu z systemu nieprawidłowego wpisu pracodawcy jako osoby podlegającej kwarantannie. Z kolei Komendant Powiatowy Policji powiadomił o sporządzeniu wniosku o odstąpienie od ukarania tej osoby.

BPW.565.9.2020

Galeria

  • Grafika przedstawiająca ludzi którzy kontaktują się ze sobą i pomagają na odległość

    Koronawirus i prawa ludzi