Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizytacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Szczerbackiej

Data:
Tagi: wizytacje

30-31 maja 2016 r. przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji przeprowadzili wizytację Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Szczerbackiej.

W ocenie wizytujących placówka zapewnia wychowankom bardzo dobre warunki nie tylko bytowe, ale przede wszystkim dobrą atmosferę. Nieletni bardzo chwalili personel, każdy z rozmówców potrafił wskazać osobę godną zaufania. Podkreślali, że w razie problemów zawsze mogą zwrócić się do Pani Dyrektor lub innych pracowników, którzy służą im pomocą i wsparciem w trudnych chwilach.

Natomiast zastrzeżenia wizytujący zgłosili m.in. do obowiązujących w placówce ograniczeń. Wychowankowie mogli wykonywać połączenia telefoniczne tylko w obecności wychowawcy. Personel przeprowadza także kontrole zawartości przychodzących paczek i listów, przeszukiwane są również sypialnie dzieci.

Zgodnie z art. 66 § 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2014 r. poz. 382 ze zm.) korespondencja nieletniego umieszczonego w ośrodku, zakładzie lub schronisku z wyjątkiem korespondencji z organami państwowymi i samorządowymi, w szczególności z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz organami powołanymi na podstawie ratyfikowanych w drodze ustawy przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych dotyczących ochrony praw człowieka, może być kontrolowana przez dyrektora ośrodka, zakładu lub schroniska bądź przez upoważnionego przez niego pracownika pedagogicznego, wyłącznie w przypadkach powzięcia uzasadnionego podejrzenia, iż zawiera ona treści godzące w porządek prawny, bezpieczeństwo ośrodka, zakładu lub schroniska, w zasady moralności publicznej bądź może wpłynąć niekorzystnie na przebieg toczącego się postępowania lub resocjalizacji nieletniego. W razie stwierdzenia takich treści korespondencji nie doręcza się, powiadamiając o tym nieletniego oraz sąd rodzinny wykonujący orzeczenie i podając powody tej decyzji. Nieletniego poucza się o prawie do złożenia zażalenia. Zatrzymaną korespondencję włącza się do akt osobowych nieletniego.

Przywołane przepisy, określają jedynie postepowanie personelu MOW w przypadku kontroli treści korespondencji, nie odnosi się jednak do przypadków kontroli samej zawartości przesyłki w celu ewentualnego wykrycia rzeczy zabronionych. Nie obejmują również kontroli rozmów telefonicznych ani pomieszczeń zajmowanych przez wychowanków.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk