Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Obywatel nie dostał karty do głosowania, bo w rubryce na potwierdzenie odbioru był już czyjś podpis. Pismo ZRPO do PKW

Data:
  • Obywatelowi, który stawił się na głosowanie, odmówiono wydania kart wyborczych, bo w rubryce na potwierdzenie ich odbioru figurował już omyłkowo złożony podpis innego wyborcy 
  • Przepisy dziś nie precyzują, co obwodowa komisja powinna zrobić, gdy ma wiedzę, że podpis był wynikiem omyłki 
  • Brak wyraźnej regulacji sprawił - co może się powtórzyć w przyszłości - że nawet  wobec ewidentnej omyłki komisja odmówi obywatelowi wydania kart do głosowania

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk napisał w tej sprawie do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka.

Do Rzecznika wpłynęła skarga obywatela związana z odmową wydania kart wyborczych przez obwodową komisję wyborczą. W spisie wyborców, w linii przeznaczonej na jego podpis, znajdował się bowiem czytelny podpis innego wyborcy, który powinien był podpisać się w linii sąsiadującej.

Punkt 54 uchwały Państwowej Komisji Wyborczej nr 211/2023  wskazuje, że w sytuacji, gdy komisja zauważy, iż osoba podpisała się w linii przy nazwisku innego wyborcy, wskazuje tej osobie właściwe miejsce w spisie do złożenia podpisu, a skreśla podpis złożony w niewłaściwym miejscu. Skreślenie opatruje się adnotacją "podpis w nieprawidłowym miejscu" i parafami członka komisji oraz przewodniczącego komisji lub jego zastępcy. 

W przypadku zaś, gdy w rubryce spisu wyborców w linii przy nazwisku wyborcy, który żąda wydania kart do głosowania, znajduje się już podpis potwierdzający ich odbiór, a komisja nie ma wiedzy, że powstał on w wyniku omyłki, komisja odmawia wydania kart do głosowania.

Przepis ten nie reguluje jednak, co obwodowa komisja powinna zrobić, gdy ma wiedzę, że podpis powstał w wyniku omyłki lub jest to prawdopodobne w stopniu graniczącym z pewnością np. w rubryce przeznaczonej na podpis wyborcy jest wpisane czytelne imię i nazwisko osoby, która powinna się podpisać linię niżej bądź wyżej. 

W ocenie RPO brak wyraźnej regulacji sprawił i może sprawiać w przyszłości, że nawet w sytuacji ewidentnej omyłki komisja odmówi obywatelowi wydania kart do głosowania. Wobec tego uzupełnienie powyższej regulacji wydaje się zasadne.

Stanisław Trociuk prosi Przewodniczącego PKW o stanowisko.

VII.602.111.2023

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski