Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotkał się ze Specjalną Sprawozdawczynią OBWE ds. Wolności Mediów Dunją Mijatović

Data:
,

Dunja Mijatović pełni funkcję Przedstawicielki Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ds. Wolności Mediów od marca 2010 r. Była również przewodniczącą Grupy Specjalistów Rady Europy w zakresie wolności wypowiedzi i informacji w sytuacjach kryzysowych. Mijatović jest ekspertem w dziedzinie praw człowieka, komunikacji i strategii medialnych oraz polityki regulacyjnej mediów.

W Polsce gości w związku z warszawską konferencją OBWE – Human Dimension Implementation, największym dorocznym spotkaniu OBWE dotyczącym praw człowieka. W tym roku odbywa się ono w Warszawie.

Przedmiotem rozmowy z polskim RPO były kwestie wolności mediów w Polsce. Adam Bodnar mówił o swoim wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy medialnej a także o niedawnym wystąpieniu RPO do ministra sprawiedliwości w sprawie zmiany przepisów o zniesławieniu (sprawa art. 212).

Dunja Mijatović powiedziała na konferencji prasowej, że nie mogła będąc w Warszawie nie spotkać się z rzecznikiem praw obywatelskich: instytucja ombudsmana jest bowiem kluczowa dla ochrony praw człowieka w każdym kraju.

- Chciałabym przekazać moje pełne wsparcie dla Pana pracy – powiedziała do Adama Bodnara na briefingu prasowym.

Dunja Mijatović powiedziała też dziennikarzom, że oczekiwania wspólnoty międzynarodowej wobec Polski są ogromne. Polska zawsze powinna być dla innych przykładem, bo to ona właśnie pokazała światu, co to znaczy wolność i dlaczego wartości demokratyczne mają tak wielkie znaczenie.

Mijatović podkreśliła też, że wspólnota międzynarodowa dysponuje system ostrzeżeń, które może kierować w stronę rządów krajów, które chcą być uważane za demokratyczne. - Te ostrzeżenia są teraz formułowane, a problem mógłby pojawić się dopiero wtedy, gdyby nie było reakcji polskich władz - dodała.

Dopytywana przez dziennikarzy, czy jest "zadowolona" ze stanu wolności mediów w Polsce, wskazała:

- Nie, nie jestem zadowolona obecną sytuacją, stąd moje wystąpienia i reakcje. Ale sytuacja mediów na świecie jest naprawdę trudna. Mamy przypadki uwięzienia, bicia, morderstw. Tymczasem Polska ma pluralistyczne otoczenie medialne, ma mechanizmy oceny prawa (Trybunał Konstytucyjny, który jeszcze nie wypowiedział się w sprawie ustaw medialnej i antyterrorystycznej), a Rzecznik Praw Obywatelskich jest niezależną instytucją formułująca opinie i ostrzeżenia.

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk