Zawartość

Adam Bodnar na ślubowaniu aplikantów adwokackich

Data: 
2018-01-04
Położenie: 
  • Warszawa
    Polska

W Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyło się uroczyste ślubowanie blisko 550 aplikantów adwokackich pierwszego roku aplikacji ze stołecznej Izby Adwokackiej. W uroczystości wziął udział rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a także prezydencki minister Andrzej Dera, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf oraz przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

W swoim wystąpieniu RPO przypomniał, że 19 stycznia przypadnie 25. rocznica związania się przez Polskę Europejską Konwencją Praw Człowieka z 1950 r.

- To już 25 lat odkąd adwokaci reprezentują skarżących przed Europejską Komisją Praw Człowieka, a od wielu lat przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - zaznaczył.

- W sytuacji, kiedy obserwujemy kryzys niezależności Trybunału Konstytucyjnego, kiedy pojawiają się tak poważne czarne chmury nad niezależnością sądownictwa, to być może Trybunał w Strasburgu będzie tym ostatnim miejscem, które będzie się jawiło jako ta przysłowiowa ostatnia deska ratunku, a jego orzeczenia mogą stawać się memento dla polskich władz, że pewnych standardów nie należy i nie można przekraczać – wskazywał Adam Bodnar. Jak dodał - zwracając się do aplikantów - "na standardy strasburskie warto się powoływać, to są standardy, które w Polsce obowiązują i jest to część tego europejskiego dorobku, który w Polsce ma znaczenie i powinien mieć dalej znaczenie".

Galeria

  • zdjęcie: mężczyzna stoi na scenie przy mównicy
    Adam Bodnar na ślubowaniu aplikantów adwokackich / Fot. Michał Borowski
  • zdjęcie: kilkaset osób siedzi na sali w filharmonii
    Uroczyste ślubowanie aplikantów adwokackich w Warszawie / Fot. Michał Borowski