Zawartość

„Czy obywatelskość ma płeć?”. Debata w Katowicach z udziałem RPO (26.10.)

Data: 
2016-10-26
Położenie: 
  • Katowice
    Polska

Czy obywatelskość ma płeć?” to tytuł dyskusji, w której 26 października w Katowicach wziął udział rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar.

Spotkanie odbyło się w Teatrze Korez w Katowicach. Organizatorami spotkania byli: Kongres Kobiet Województwa Śląskiego, Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO w Katowicach, Teatr Korez, Fundacja Przestrzenie Dialogu oraz Gazeta Wyborcza.

W kontekście tematu debaty Adam Bodnar wyjaśnił znaczenie obywatelstwa: to udział we wspólnocie politycznej. Obywatelstwo jest prawem działaniem. Można sięgnąć do art. 33 Konstytucji RP, który przyznaje równe prawa kobietom i mężczyznom i także w tym kontekście można zastanowić się nad pytaniem debaty. Nie można jednak tego utożsamiać z równością wobec prawa.

Temat praw kobiet, zdaniem RPO, został niepotrzebnie sprowadzony do ideologii gender, a tymczasem są to sprawy życia codziennego, przemocy domowej, niealimentacji, dyskryminacji w miejscu pracy, czy praw reprodukcyjnych (choć te wkraczają również w sferę praw mężczyzn). 

Galeria

  • Zdjęcie: ludzie na scenie

    Debata w Katowicacg
  • Zdjęcie: rozmowa na scenie

    Debata w Katowicach