Zawartość

Efekt pomocy RPO: Pani Joannie nie zostanie zabrana 5-miesięczna córeczka

Data: 
2016-11-22
Położenie: 
  • Zielona Góra
    Polska
Pani Joannie Gawryś-Wojtyś nie zostanie zabrana 5-miesięczna córeczka Wiktoria. Sąd wstrzymał egzekucję postanowienia do czasu rozpatrzenia zażalenia złożonego przez obrońcę pani Gawryś. 
 
32-letnia Joanna Gawryś jest osobą niepełnosprawną, nie jest w stanie samodzielnie zajmować się swoim dzieckiem, porusza się na wózku.
 
Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zaoferował 22 listopada dwupokojowe mieszkanie komunalne, teraz pani Gawryś mieszkania w kawalerce. To rozwiązanie pozwoli na zamieszkanie z panią Gawryś asystenta. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze zaproponował pani Gawryś opiekę asystentów.  
 
Prezydent miasta wysłał dziś (22 listopada) list do premier Beaty Szydło, w którym zwraca się o pomoc w sfinansowaniu pracy asystentów. 
 
W środę 23 listopada na zaproszenie RPO w siedzibie Diecezjalnego Caritas w Zielonej Górze odbędzie się spotkanie władz województwa, władz samorządowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Podczas tego spotkania zebrani będą uzgadniać szczegóły organizacji pomocy asystenckiej dla pani Joanny Gawryś. 
 
W Polsce nie ma dziś ani jednego ośrodka, w którym osoba z niepełnosprawnością mogłaby zamieszkać ze swoim dzieckiem. 
 
Rzecznik Praw Obywatelskich chciałby, aby model wypracowany w Zielonej Górze był programem pilotażowym możliwym do zastosowania w całej Polsce.  
 
Podczas spotkań w Zielonej Górze biuro RPO reprezentują: Dariusz Supeł i Andrzej Stefański.   
 

Galeria

  • Dzieci i rodzice na wycieczce

    Rodzina