Zawartość

Minister spraw zagranicznych Norwegii z wizytą w Biurze RPO

Data: 
2017-02-10
Położenie: 
 • Długa 23/25
  Warszawa
  Polska

Minister spraw zagranicznych Norwiegii Børge Brende spotkał się z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. W spotkaniu uczestniczył również ambasador Norwegii Karsten Klepsvik oraz przedstawiciele norweskiego MSZ i pracownicy Biura RPO.

Rzecznik wskazywał wyzwania, które stoją przed urzędem RPO w 2017 r., w związku ze zmianami w polskim prawie. Adam Bodnar przedstawił najważniejsze kwestie, w których chciałby zacieśnić współpracę z rządem.

Minister dopytywał m.in. jak zmiany w prawie medialnym oraz zmiany w ustawach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego i systemu sądownictwa wpływają na pracę Rzecznika.

Adam Bodnar podkreślił, że jednym z istotnych zadań, które stoi przed RPO jest ochrona społeczeństwa obywatelskiego, szczególnie w kontekście zapowiedzi stworzenia Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego. Rzecznikowi zależy, aby organizacje pozarządowe zachowały pełną niezależność, by mogły efektywnie realizować swoje zadania statutowe.

Zastępczyni RPO, Sylwia Spurek podkreśliła, że niezwykle ważna jest ochrona interesów organizacji zajmujących się ochroną praw kobiet przed przemocą domową.

Galeria

 • zdjęcie: przy białych stołach ustawionych naprzeciwsiebie siedzi kilka osób
  Spotkanie z delegacją z Norwegii
 • zdjęcie: przy stole siedzi dwóch mężczyzn i dwie kobiety
  Minister Spraw Zagranicznych Norwegii z delegacją
 • zdjęcie: dwóch mężczyzn syo, pomiędzy nimi jest kobieta
  Børge Brende, Sylwia Spurek, Adam Bodnar