Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter 29 lutego - 6 marca 2016 r

Data:
,
Logo RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich

Newsletter
29 lutego – 6 marca 2016
 

W Poznaniu o prawach lokatorów

Władze Poznania i przedstawiciele Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów uzgodnili, dzięki mediacji RPO, zasady rozwiązania konfliktu między samorządem a mieszkańcami oczekującymi przez lata na mieszkania socjalne. [więcej].

Więźniowie z niepełnosprawnością intelektualną: kogo wsadzamy do więzień?

- Nasze młyny sprawiedliwości mielą tak, że ich tryby krzywdzą ludzi. W toku badań prowadzonych przez Biuro RPO znaleźliśmy w więzieniach osoby, które nigdy nie powinny były tam trafić, bo są upośledzone umysłowo albo chore psychicznie. Będziemy walczyć o tych konkretnych ludzi – powiedział Adam Bodnar na spotkaniu z dziennikarzami, na którym przedstawiliśmy szczegółowe wyniki badańw zakładach karnych  przeprowadzonych przez Biuro RPO [więcej].


RÓWNE TRAKTOWANIE

Ataki na osoby i organizacje przeciwdziałające dyskryminacji

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar oraz zastępczyni RPO ds. Równego Traktowania Sylwia Spurek spotkali się z przedstawicielami m.in. Stowarzyszenia Lambda, Kampanii Przeciw Homofobii oraz Amnesty International.  Powodem były ataki na siedziby organizacji pozarządowych, które przeciwdziałają dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Rzecznik wydał również oświadczenie dotyczące ataków na osoby i organizacje działające na rzecz promowania i ochrony praw człowieka [więcej].

Solidarni z pobitym Chilijczykiem – Rzecznik na koncercie Christiana Ramosa

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar wziął udział w koncercie Christiana Ramosa – chilijskiego pianisty, który kilka dni temu został pobity w podwarszawskim pociągu ze względu na to, że według napastnika wyglądał „na Araba”. Występ odbył się w ramach Koncertów Urodzinowych Fryderyka Chopina. 7 marca zastępczyni rzecznika ds. Równego Traktowania Sylwia Spurek, w obecności prezydent warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, wręczyła państwu Joannie i Christianowi Ramos ankiety przeprowadzone wśród uczestników koncertu, będące jednocześnie apelem o ich pozostanie w Polsce [więcej].

Wdrażanie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych na poziomie lokalnym

Co wynika z badania gmin i powiatów „Monitoring wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych na poziomie lokalnym”?  jakie rezultaty przynosi program „Od konwencji ONZ do społecznej inwencji”? W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja „Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – wdrażanie na poziomie lokalnym”. Spotkanie otworzyli rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar i prezeska Fundacji Aktywizacja Agata Gawska [więcej].

Prawa wyborców z niepełnosprawnościami

Rzecznik zaapelował do przewodniczącego sejmowej podkomisji o zmianę kodeksu wyborczego, która umożliwi określenie w rozporządzeniu warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać nie tylko lokale wyborcze, ale także ich bezpośrednia okolica. Dopiero taka regulacja może stanowić podstawę właściwego przygotowania lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami [więcej].


PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ/PRACA

Zatrudnienie pracowników ochrony

Pani Katarzyna od 2008 roku świadczyła pracę na rzecz agencji ochrony mienia. Początkowo zatrudniona była na umowę o pracę. W 2009 roku, z powodu trudności finansowych, pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę, lecz nie zaprzestał współpracy – od tego momentu aż do 2015 roku pani Katarzyna wykonywała te same obowiązki na podstawie umów zlecenia zawieranych na czas określony. Rzecznik przystąpił do postępowania przed Sądem Rejonowym o ustalenie, że w latach 2009-2015 panią Katarzynę łączył z agencją ochrony mienia stosunek pracy [więcej].

Odebranie dofinansowania działalności gospodarczej osobie bezrobotnej

Pan Marek dostał dofinansowanie na prowadzenie działalności gospodarczej. Składając wniosek jako osoba bezrobotna zapomniał, że od 16 lat ma zarejestrowaną działalność gospodarczą – wtedy jego losy potoczyły się inaczej i działalności tej nigdy nie podjął. Przepisy mówią jednak, że o dofinansowanie nie może się starać ktoś, kto jest wpisany do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Dlatego urząd pracy wytoczył mu sprawę o zwrot pieniędzy. Rzecznik przystąpił do postępowania apelacyjnego w tej sprawie [więcej].

Problemy przedsiębiorców prowadzących biura usług płatniczych

Rzecznik zwrócił się do Ministra Finansów z prośbą o zmniejszenie obciążeń finansowych nałożonych na biura usług płatniczych, w szczególności opłat na pokrycie kosztów nadzoru, który nad działalnością biur sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Opłaty te są uzależnione obecnie od wartości transakcji. Zdaniem przedsiębiorców niekorzystnie wpływa to na rentowność działalności [więcej].

Brak ochrony żołnierzy – kobiet w ciąży przed zwolnieniem

Kobieta w czwartym miesiącu ciąży została zwolniona z zawodowej służby wojskowej. Przepisy pozwalają bowiem zwolnić kobietę ze służby do 6 tygodni przed urodzeniem dziecka, jeśli upłynął czas określony w kontrakcie. W innych służbach kobiety w ciąży są chronione przed zwolnieniem. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Obrony Narodowej [więcej].

Zasady ubezpieczenia społecznego twórców i artystów

Do twórców i artystów stosuje się takie same zasady ubezpieczenia społecznego jak wobec osób prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących wolny zawód. Tymczasem zdecydowana większość twórców i artystów ma nieregularne przychody, więc nie mogą ponosić stałych kosztów ubezpieczenia (miesięcznie ponad 1000 złotych). Rzecznik zaapelował do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie działań na rzecz nowych rozwiązań, które odejdą od automatycznego zrównania artystów z przedsiębiorcami [więcej].

Płatności bezpośrednie dla rolników

Rzecznik ponownie zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie usprawnienia rozpatrywania przez ARiMR wniosków i wypłaty płatności bezpośrednich. Wyjaśnienia otrzymane dotychczas z Ministerstwa nie przekonały RPO. W szczególności niedopuszczalne jest przesunięcie odpowiedzialności za niewydolność działalności ARiMR na tych rolników, którzy składają wnioski krótko przed upływem terminu [więcej].


MIESZKANIE

O prawach osób mieszkających w pobliżu farm wiatrowych

Po rozmowach z mieszkańcami Suwalszczyzny Rzecznik zwrócił się z wystąpieniem generalnym w sprawie farm wiatrowych do Ministra Środowiska, Ministra Zdrowia oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa, poprosił również o opinię Ministra Energii. 29 lutego do Biura RPO wpłynęła odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia. Sekretarz stanu Jarosław Pinkas poinformował m.in., że do Sejmu RP wpłynął poselski projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który dotyczy określenia warunków, zasad i trybu lokalizacji oraz realizacji elektrowni wiatrowych [więcej].

Osoby mieszkające na terenie ogródków działkowych

W wielu polskich miastach ogrody działkowe stały się miejscem, gdzie schronienie znalazły osoby, których okoliczności zmusiły do opuszczenia własnego mieszkania. Dla części z nich to jedyny sposób, by nie zostać bez dachu nad głową. Polski Związek Działkowców podjął działania, które mają zakończyć dotychczasową praktykę. W konsekwencji osoby te, m.in. rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne i starsze, zostaną eksmitowane bez prawa do lokalu socjalnego. Rzecznik zwrócił w tej sprawie do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa [więcej].

O warunkach udzielania bonifikaty od opłat za użytkowanie wieczyste

Warunki udzielania 50% bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nadal są niejasne. Dzieje się tak, ponieważ ustawa o gospodarce nieruchomościami nie zawiera definicji „dochodu miesięcznego”. Nie precyzuje też, z jakiego okresu dochód ma być brany pod uwagę przy udzielaniu bonifikaty. W odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie, Minister Infrastruktury i Budownictwa zapowiedział wprowadzenie odpowiednich zmian [więcej].


SPRAWY OBYWATELSKIE

Uprawnienia obywateli, których dotyczą dokumenty IPN

Do Biura RPO wpłynęły skargi od obywateli dotyczące sytuacji byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy, w związku z ujawnieniem przez Instytut Pamięci Narodowej dokumentów zgromadzonych przez generała Czesława Kiszczaka. Rzecznik zwrócił się do Prezesa IPN o przekazanie informacji na temat trybu, sposobu i czasu udostępnienia dokumentów w opisanej sprawie. RPO poprosił także o przedstawienie stanowiska dotyczącego przestrzegania przez Instytut proceduralnych uprawnień obywateli, których dotyczą udostępnione dokumenty [więcej].

Prawa oskarżyciela posiłkowego – Sejm podzielił stanowisko RPO

Oskarżyciel posiłkowy nie może brać udziału w postępowaniu karnym, jeżeli sąd uzna, że nie jest on osobą do tego uprawnioną. Postanowienie w tej sprawie nie podlega zaskarżeniu, mimo że pozbawia oskarżyciela statusu strony. Zdaniem RPO, takie rozwiązanie w sposób bezpośredni i nieodwracalny ingeruje w konstytucyjnie chronione prawa pokrzywdzonego. Sejm przedstawił swoje stanowisko dotyczące wniosku Rzecznika złożonego w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego [więcej].

O ściganiu sprawców przestępstwa niealimentacji

Rzecznik zwrócił się do Prokuratora Generalnego w sprawie skuteczności ścigania przestępstwa niealimentacji. W odpowiedzi Prokurator przedstawił dane statystyczne dotyczące postępowań karnych w tym zakresie. Odniósł się również do przedstawionej w piśmie RPO propozycji modyfikacji definicji przestępstwa niealimentacji [więcej].


OCHRONA ZDROWIA

Zmiany dotyczące egzaminu z języka polskiego dla lekarzy

Absolwentka zagranicznej uczelni medycznej ubiegała się o przyznanie w Polsce prawa wykonywania zawodu lekarza. Okazało się, że musi zdać egzamin z języka polskiego, mimo że jest to jej język ojczysty. Rzecznik zwrócił się w tej sprawie do Ministra Zdrowia, który podzielił stanowisko RPO i zapowiedział wprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach [więcej].

O tworzeniu list oczekujących na wyroby medyczne

Kryteria tworzenia przez oddziały wojewódzkie NFZ list oczekujących na wyroby medyczne, a także kryteria realizacji zleceń w tym zakresie, są niejasne. Powoduje to nierówny dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych i nierówne traktowanie świadczeniobiorców. W odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie, Minister Zdrowia poinformował, że kwestia ta jest obecnie analizowana [więcej].

Ochrona praw uczestników badań klinicznych

W 2014 r. organy unijne wprowadziły nową procedurę uzyskiwania zgody państw członkowskich na prowadzenie badań klinicznych. Niedotrzymanie terminów na wydanie decyzji w sprawie badań klinicznych może spowodować, że zostaną przeprowadzone badania naruszające prawa i wolności człowieka. Rzecznik zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o informację na temat działań podjętych w celu wprowadzenia odpowiedniego systemu informatycznego oraz dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) [więcej].

MIGRANCI

Relokacja cudzoziemców do Polski

W 2016 r. do Polski ma przybyć 400 cudzoziemców poszukujących ochrony międzynarodowej, relokowanych z Grecji i Włoch. Polska zobowiązała się przyjąć na swoje terytorium w ciągu dwóch lat łącznie 6182 cudzoziemców, na mocy decyzji Rady Unii Europejskiej podjętych we wrześniu 2015 r. Rzecznik wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o przedstawienie aktualnych planów dotyczących relokacji, w szczególności przybliżonych dat przybycia poszczególnych grup migrantów, a także przewidywanej formy pomocy socjalnej [więcej].


PRAWA POZBAWIONYCH WOLNOŚCI

Kontrola po nieprawidłowościach w szpitalu w Rybniku

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował RPO, że bada kwestię orzekania środków zabezpieczających – po nieprawidłowościach ujawnionych w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku. RPP proponuje, by poprawić jakość nadzoru sędziów penitencjarnych w szpitalach i sposobu przygotowywania opinii lekarskich o stanie zdrowia osób internowanych [więcej].

Prawo więźniów do cofnięcia zgody na badanie

Minister Sprawiedliwości przyznał rację RPO: więzień ma prawo cofnąć zgodę na badania psychiatryczne i psychologiczne. Skoro skazany jest podmiotem uprawnionym do składania określonych oświadczeń, to nie ma podstaw do twierdzenia, że nie może on zmienić swojego stanowiska i wyrazić wolę cofnięcia oświadczenia, które stanowiło podstawę wszczęcia określonego postępowania – pisze wiceminister Patryk Jaki odpowiadając na stanowisko RPO [więcej].

O właściwym wdrażaniu wyroków dot. więźniów niebezpiecznych

Zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej płk Jarosław Kardaś odpowiedział RPO  na jego wystąpienie generalne z 20 stycznia 2016 r. w sprawie właściwego wdrożenia (implementacji) wyroków ETPC dotyczących więźniów niebezpiecznych [więcej].


INNE DZIAŁANIA RPO

Wizyta Rzecznika w Oksfordzie

W dniach 3 – 4 marca 2016 r. rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar przebywał z wizytą w Oksfordzie. Uczestniczył w warsztatach zorganizowanych przez fundację “Foundation for Law Justice and Society” w ramach programu badawczego pt. „The Science of Constitutions: Nature of Constitutions and Why Some Succeed, Others Fail”. Wziął również udział w seminarium na Uniwersytecie Oksfordzkim pt. „The rule of law on trial – A conversation between EU Academics and Practitioners” [więcej].

Wspólne stanowisko organizacji międzynarodowych wyrażające poparcie dla działań RPO

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNOHCHR), specjalny sprawozdawca ONZ ds. obrońców praw człowieka, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), Rada Europy oraz Europejska Sieć Krajowych Instytucji Praw Człowieka (ENNHRI) wydali wspólne stanowisko, w którym wyrazili poparcie dla działań Rzecznika Praw Obywatelskich [więcej].

Konferencja „Sąd konstytucyjny w państwie demokratycznym”

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar wziął udział w konferencji pt. „Sąd konstytucyjny w państwie demokratycznym”, zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwszy panel dyskusyjny dotyczył zagadnienia kształtowania się sądownictwa konstytucyjnego. Druga część konferencji poświęcona była wybranym problemom funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego w Polsce [więcej].

Finał Olimpiady o Prawach i Wolnościach Obywatelskich

29 lutego br. w siedzibie Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbył się finał pierwszej edycji Olimpiady Wiedzy Prawniczej o Prawach i Wolnościach Obywatelskich. Dr Adam Bodnar wziął udział w uroczystym podsumowaniu konkursu [więcej].

Zakres władzy sądowniczej asesorów sądowych

1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa, która ponownie wprowadza instytucję asesora sądowego. W ocenie Rzecznika istnieją wątpliwości, czy rozwiązania przyjęte w ustawie rzeczywiście zapewnią każdemu prawo do niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu, zwłaszcza w kontekście zakresu władzy sądowniczej powierzonej asesorom. RPO zwrócił się w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości [więcej].

O projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego

Przedstawiciele Rzecznika wzięli udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, które poświęcone było projektowi ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Dr Marek Łukaszuk, dyrektor Zespołu Prawa Karnego, oraz dr Krzysztof Szczucki, główny specjalista w Zespole Prawa Karnego przedstawili zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich do tych przepisów, które mogą naruszać konstytucyjne oraz międzynarodowe standardy ochrony praw i wolności człowieka [więcej].

Uczniowie z Poznania pytają Bodnara

- Witam Was wszystkich i dziękuję nauczycielom i rodzicom za zorganizowanie wycieczki do Warszawy, cieszę się z Waszej wizyty w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział Adam Bodnar na początek spotkania z uczniami szkoły podstawowej im. Armii Poznań numer 4 w Poznaniu [więcej].

 


Uwaga: Opinie i życzenia dotyczące newslettera prosimy przesyłać na adres - serwisprasowy@rpo.gov.pl
Rezygnacja z newslettera dostępna pod adresem: https://www.rpo.gov.pl/newsletter/subscriptions

 

 

Autor informacji: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP