Zawartość

Przedstawiciele RPO na obchodach rocznicy Porozumień Sierpniowych i wybuchu II wojny światowej

Data: 
2019-09-01
Położenie: 
  • Gdańsk
    Polska
słowa kluczowe: 

W dniach 30 sierpnia-1 września odbyły się w Gdańsku uroczystości związane z 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 39. rocznicą podpisania Porozumienia Gdańskiego.

Przedstawiciele Biura RPO uczestniczyli w licznych wydarzeniach, w tym między innymi we wręczeniu medali wdzięczności tj. nagrody ustanowionej przez ECS.

Medalem tym zostali uhonorowani I wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oraz Gabor Demski i Mirosław Marynowicz.

1 września zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Hanna Machińska wraz z gdański pełnomocnikiem terenowym RPO dyr. Krzysztofem Szerkusem uczestniczyła w uroczystości na Westerplatte składając w imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich wieniec.

Kwiaty zostały również złożone na grobowcu Obrońców Poczty Polskiej oraz na grobie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Europejskie Centrum Solidarności zorganizowało wiele debat poświęconych przyszłości samorządów, jak również debatę na temat  „Solidarność i Pokój. Miasto jako europejska wspólnota” z udziałem prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, burmistrza Londynu Sadiqa Khana i pani sekretarz stanu landu Berlin Sawsan Chebli.

Galeria

  • Oświetlony pomnik, pod pomnikiem duża flaga Polski oraz ustawieni w rzędach żołnierze marynarki wojennej
    Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, 1 września 2019
  • Pięcioro ludzi siedzi na krzesłach ustawionych w półokrąg na scenie
    Uczestnicy debaty „Solidarność i Pokój. Miasto jako Europejska Wspólnota”