Biuletyn Informacji Publicznej RPO

13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Janusz Kochanowski pozostaje dla nas ważnym autorytetem (Wideo)

Data:

Kadr z nagrania przedstawiający RPO Marcina Wiącka. Na kadr nałożony jest symbol play - trójkąt w kole

Mija 13 lat od katastrofy smoleńskiej. Jednej z najbardziej dotkliwych tragedii w naszej najnowszej historii. Wszystkim ofiarom winni jesteśmy dobrą pamięć, a ich rodzinom współczucie. Dla nas, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, ta smutna rocznica ma jeszcze jeden ważny wymiar - zginał polski Rzecznik, doktor Janusz Kochanowski. Sprawował funkcję Rzecznika w latach 2006 – 2010. Był wybitnym obrońca wolności i praw człowieka. Osobą o znaczącym dorobku, zasługach i autorytecie.

Każdy z polskich Ombudsmanów odegrał ważną rolę w budowaniu prestiżu i umacnianiu zaufania obywateli naszej instytucji. Dr Kochanowski zapisał się jednak szczególnie w tym szacownym gronie. Był nadzwyczaj kreatywny i odważny.  To z jego inicjatywy narodziły się w naszym urzędzie doroczna Nagroda im. Pawła Włodkowica oraz Odznaka Honorowa "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". To on zapoczątkował spotkania Rzecznika z uczestnikami festiwali młodzieżowych.

Zginął „na służbie” – w drodze na miejsce kaźni polskich oficerów w Katyniu. Ostatnią jego inicjatywą był list do rosyjskiego Ombudsmana, aby uczynić Katyń miejscem corocznych spotkań młodych Polaków i Rosjan. Kto wie, jak mogłaby potoczyć się historia, gdyby doszło do realizacji tego pomysłu. Niestety stało się inaczej i dzisiaj jesteśmy świadkami zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę.  Potępiamy agresora, pomagamy sąsiadom. Ale – wzorem Kochanowskiego – nie porzucajmy naszych marzeń o pokoju i dialogu, bo tylko tak można skutecznie chronić prawa człowieka.

Właśnie dialog był dla dr. Janusza Kochanowskiego tą wartością, w którą wierzył najbardziej, i której potrafił bronić. Z odwagą inicjował dyskurs o zasadach etycznych w środowisku prawniczym. Próbował też doprowadzić do współpracy środowiska dziennikarskiego. Niestety, nie podjęto wtedy tych wyzwań. Być może dlatego są one wciąż aktualne.

Janusz Kochanowski pozostaje dla nas ważnym autorytetem. Jako propaństwowiec, jako obrońca godności i praw człowieka, jako strażnik dobra wspólnego.

Czujemy dumę i wdzięczność, że możemy kontynuować dzisiaj tę szlachetną misję.

Uroczystość przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na warszawskich Powązkach

W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich w uroczystości upamiętniającej 13. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wziął udział główny koordynator ds. społecznych Andrzej Stefański.

Pełnomocnik Terenowy RPO złożył kwiaty na grobie śp. dr Janusza Kochanowskiego

Pamięć śp. dr Janusza Kochanowskiego uczcił też Pełnomocnik Terenowy RPO w Katowicach Aleksandra Wentkowska, która wzięła udział w uroczystości na cmentarzu Kule w Częstochowie, gdzie złożyła kwiaty na jego grobie.

Ważne linki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski