Zawartość

Warsztaty prawne dla seniorów w Żyrardowie

Data: 
2019-09-12
słowa kluczowe: 

Na zaproszenie Stowarzyszenia Senior Wigor z Jesionki pracowniczki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowały praktyczne warsztaty dla osób starszych, które odbyły się w dniu 12.09.2019 r. w Domu Kultury w Żyrardowie. W spotkaniu pod patronatem Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego - Prezydenta Żyrardowa wzięło udział ponad 40 osób reprezentujących m.in.: Stowarzyszenie Seniorów Promyk z Puszczy Mariańskiej, Stowarzyszenie Seniorów Żyrardowianka z Żyrardowa, Stowarzyszenie Jarzębinki z Puszczy Mariańskiej, grupy nieformalnej Razem z Bud Zaklasztornych, Grupy Michałowianki z Michałowa, UTW z Żyrardowa, Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa, Związku Emerytów i Rencistów z Mszczonowa, Stowarzyszenie Seniorów Wigor z Jesionki oraz osoby nie zrzeszone.

Spotkanie składało się z części teoretycznej dotyczącej kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich i przedstawiającej jego inicjatywy i działania na rzecz seniorów oraz informację na temat równego traktowania osób starszych w Polsce. Szczegółowo omówiono między innymi problem kobiet z rocznika 53., w której to sprawie Rzecznik interweniował.

W części drugiej spotkania seniorzy, podzieleni na kilka grup, otrzymali przykłady z życia codziennego naruszenia praw osób starszych. Zadaniem uczestniczek i uczestników warsztatów było określenie, czy w przedstawionych sprawach może interweniować Rzecznik Praw Obywatelskich. Jeśli odpowiedź była twierdząca,  kolejnym zadaniem było opisanie danego zdarzenia w formie wniosku do RPO. Seniorzy ćwiczyli pisanie go w formie tradycyjnego listu i za pomocą internetowego formularza zgłoszeniowego. Można też było wyjaśnić wątpliwości i złożyć wniosek podczas osobistego spotkania z prawniczką Wydziału Przyjęć Interesantów BRPO.

Seniorzy wykorzystali wiedzę uzyskaną podczas wcześniejszej prezentacji i znakomicie poradzili sobie z zadaniem. Wszystkie kazusy wraz z argumentacją oraz projektem wniosku w danej sprawie prezentowały przedstawicielki poszczególnych grup. Był też czas na pytania, dyskusję i wzajemną wymianę doświadczeń.

Pomimo tego, że warsztaty trwały kilka godzin, zostało jeszcze wiele tematów do omówienia, przede wszystkim dot. praw osób starszych do równego traktowania. Prośby uczestników o kolejne spotkanie postaramy się spełnić ponownie przyjeżdżając do Żyrardowa lub organizując warsztaty w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Organizatorom i wszystkim uczestnikom warsztatów w Żyrardowie serdecznie dziękujemy za jego współtworzenie, aktywny udział i ciekawe, ważne pytania. Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Pana Prezydenta Żyrardowa za otwartość na potrzeby seniorów i patronat nad wydarzeniem. Dziękujemy lokalnym mediom za zainteresowanie, a dyrekcji i pracownikom pięknej i zabytkowej Resursy za profesjonalizm, gościnność i życzliwość.

Galeria

  • Warsztaty prawne dla seniorów w Żyrardowie
    Warsztaty prawne dla seniorów w Żyrardowie
  • Warsztaty prawne dla seniorów w Żyrardowie
    Warsztaty prawne dla seniorów w Żyrardowie