Godło RP

Adam Bodnar i ekipa Rzecznika na Kongresie Kobiet w Poznaniu

Data: 
2017-09-09
słowa kluczowe: 

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i jego współpracowniczki biorą udział w Kongresie Kobiet w Poznaniu.

Adam Bodnar wystąpił w części oficjalnej Kongresu. Mówił, że wszyscy razem musimy być konsekwentni i protestować przeciwko zmianom, które pogarszają życie kobiet.Tłumaczył, że walka z przemocą domową to dla niego jeden z najważniejszych priorytetów. – Znacznie łatwiej zwołać konferencję prasową i zapowiadać zmianę jakiegoś przepisu, niż kompleksowo zmienić sytuację – mówił. RPO często wysyła pisma, które pozostają bez echa. Ale w przestrzeni publicznej trzeba zostawiać argumenty. Np. że ci, którzy nie płacą alimenty na swoje dzieci, nie powinni iść do więzienia, ale być karani ograniczeniem wolności, by nie uniemożliwiać im pracy (chodzi o tzw. bransoletki, czyli System Dozoru Elektronicznego - przepisy pozwalające na zastąpienie więzienia bransoletką zostały niedawno wprowadzone) . Trzeba dalej walczyć o prawa wyborcze kobiet, bo kwoty to nie wszystko, trzeba wprowadzić suwak na liście wyborczej – mówił Adam Bodnar.  Nawiązał też do ostatnich protestów w obronie sądów. Jego zdaniem to  jeden z największych sukcesów kobiecych z ostatnich miesięcy: – Gdyby nie energia kobiet, to nie obronilibyśmy tego, co trzeba.

Prawniczki z Biura RPO udzielały na Kongresie informacji prawnych, a uczestniczki i uczestnicy Kongresu mogli korzystać z przywiezionych do Poznania publikacji i z ulotek RPO dotyczących alimentów i dyskryminacji (w tym osób z niepełnosprawnościami, cudzoziemców, osób LGBT). Promowaliśmy też model wsparcia osób starszych w środowisu zamieszkania - opieka nad osobami starszymi zwykle spada właśnie na kobiety. RPO i eksperci z nim spółpracujący zabiega o systemowe zmiany, które pozowlą tak zorganizować usługi publiczne i przestrzeń wokół, by seniorzy mogli jak najdłużej żyć samodzielnie i nie przeprowadzać się do domu opieki (patrz załącznik).  

  • Grupa ludzi pozuje do zdjęcia
    Adam Bodnar wraz ze współpracowniczkami: Joanną Subko, Sylwią Górską, Mariolą Bielawska-Górna i Barbarą Tadajewską na Kongresie Kobiet w Poznaniu 9.09.2017
  • Zdjęcie prof. Osiatyńskiego wyświetlane na dużym ekranie
    Kongres Kobiet uczcił minutą ciszy pamięć zmarłego w tym roku prof. Wiktora Osiatyńskiego