Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich 21-26 maja 2018 r.

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Państwo bez tortur jest możliwe. Wymaga to zmian w prawie, m.in. dostępności do obrońcy od chwili zatrzymania i wpisania przestępstwa tortur do Kodeksu karnego – mówił Adam Bodnar, otwierając debatę „Okrągły Stół: Państwo bez tortur?”. Zorganizowano ją w Biurze RPO we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w Europie. Rzecznik przeprowadzi szeroko zakrojoną kampanię społeczną przeciw torturom.  (więcej)

Sprawa Tomasza Komendy powinna stać się poważnym impulsem dla władz do podjęcia działań zabezpieczających obywateli przed ryzykiem tortur w celu uzyskania przez przesłuchujących przyznania się do winy – głosi oświadczenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (więcej)

Na prośbę RPO, Biuro  Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE przedstawiło opinię prawną dotyczącą definicji tortur, bezwzględnego zakazu ich stosowania w polskim ustawodawstwie oraz wpisania ich karalności do Kk (więcej)

Rzecznik podjął z urzędu sprawę interwencji funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej wobec protestujących w gmachu Sejmu 24 maja 2018 r. RPO chce sprawdzić, czy interwencja była proporcjonalna i adekwatna do rzeczywistego zagrożenia.  (więcej)

Resort pracy ignoruje wyrok TK z 2014 r. w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych. RPO uznał  za niedopuszczalne opieranie odmowy przyznania świadczenia na podstawie tej części ustawy, której niekonstytucyjność stwierdził TK. (więcej)

Nowa, całościowa ustawa reprywatyzacyjna jest niezbędna dla zagwarantowania konstytucyjnych praw obywateli – uważa RPO. Według niego brak takich przepisów jest źródłem systemowego naruszania praw obywateli. (więcej)

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

RPO przestrzega przed problemami z realizacją orzeczeń sądów o przyznaniu prawa do lokalu socjalnego po nowelizacji ustawy m.in. o ochronie praw lokatorów. Jej poszczególne przepisy wchodzą w życie w różnych terminach, ale nie wskazano jednoznacznie, które z nich powinny być stosowane w danym czasie. (więcej)

Zmniejszenie liczby urzędników wyborczych budzi niepokój RPO, który spytał przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, czy nie zagrozi to przeprowadzeniu wyborów samorządowych. Rzecznik apeluje też o uregulowanie zasad tzw. prekampanii wyborczej. (więcej)

Adam Bodnar wystąpił do premiera, aby Minister Sprawiedliwości odpowiedział na wystąpienie ws. niekonstytucyjności zakazu posiadania przez sędziów obywatelstwa innego państwa. RPO poprosił też GIODO, by nakazał ministrowi zaprzestanie przetwarzania danych sędziów o ich obywatelstwie, bo nie ma do tego podstawy prawnej. (więcej)

Rzecznik pyta Ministra Sprawiedliwości o przyczyny wsparcia ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej m.in. fundacji Lux Veritatis, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i CBA (więcej)

Sędziowie za często opierają rozstrzygnięcia wyłącznie na opinii biegłych sądowych, bez ich samodzielnej i krytycznej analizy – wskazuje RPO. Apeluje do resortu sprawiedliwości o przyspieszenie prac nad nową ustawą o biegłych sądowych, która zapewniłaby właściwe gwarancje konstytucyjnego prawa do sądu. (więcej)

Trzej byli oficerowie Służby Bezpieczeństwa, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach SB, byli już raz uznani przez sądy za osoby współpracujące z niepodległościowym podziemiem – wskazuje RPO w interwencji do MSWiA, które obniżyło im emerytury na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej  (więcej)

RPO z satysfakcją przyjmuje inicjatywę ustawodawczą Senatu ws. kryteriów ustalania zwrotu rodzicom kosztów przejazdów do szkoły dzieci z niepełnosprawnościami. Brak kryteriów pozwala gminie narzucać swe warunki; jednolite reguły umożliwią realny dostęp do edukacji uczniom z niepełnosprawnościami – uważa RPO. (więcej)

PRAWO

Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę RPO na przyjęte przez Radę Warszawy zasady usuwania "uciążliwego pasażera" ze środków transportu miejskiego i orzekł ich nieważność (więcej)

Osoba, której cofnięto dostęp do tajemnic, ma prawo poznać tę część uzasadnienia wyroku sądu administracyjnego w jej sprawie, która nie zawiera informacji niejawnych – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Do skargi konstytucyjnej w tej sprawie przyłączył się RPO. (więcej)

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił wydania uchwały z wniosku RPO w kwestii kompetencji GIODO do rozstrzygania spraw dotyczących danych osobowych przetwarzanych przez kościoły i związki wyznaniowe (więcej)

Po zmianie w 2017 r. prawa dotyczącego uchylania się od płacenia alimentów nie zwiększyła się liczba osób odbywających kary za to przestępstwo w systemie dozoru elektronicznego – wynika z informacji Służby Więziennej dla RPO (więcej)

KRONIKA

 

Adam Bodnar spotkał się z laureatami pierwszej edycji Turnieju Konstytucyjnego (więcej)

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski