Na obrazku ludzie podwyższeniu pod dachem

Szczecin. Debata „Reforma wymiaru sprawiedliwości” z udziałem RPO

Data: 
2017-09-19
słowa kluczowe: 

Prawie sto osób zgromadziło się w sali Okregowej Rady Adwokackiej w Szczecinie.  Debatę współorgaizowała Redakcja miesięcznika "In Gremio".

- Wszyscy tu jesteśmy pewni, że wymiar sprawiedliwości wymaga zmian. To, czy pójdą w dobrym kierunku, zależy od szczegółów, od procedur, które rozstrzygają o funkcjonowaniu sądów – mówili uczestnicy debaty. - Czekamy na projekty ustaw prezydenckich wiedząc, że w naszym państwie nie działa bezpiecznik, jakim był Trybunał Konstytucyjny. Ale i tak musimy rozmawiać o tym, JAK reformować sądy. I to dzieje się w momencie, gdy weszła już w życie zmiana ustawy o ustroju sądów powszechnych [która daje ministrowi sprawiedliwości wpływ na sądy].

Uczestnicy debaty mówili też o niekonstytucyjności wprowadzonej już ustawy, o zagrożeniach związanych z wpływem polityków na sądy (wystarczy, ze w jednym dużym sądzie znajdzie się dwóch-trzech sędziów, którzy zaczną się bać) i o konieczności zmiany w komunikowaniu się sądów.

Moderator debaty: dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywateskich

Paneliści:

  • prof. nadzw. US dr hab. Jerzy Ciapała – radca prawny, wykładowca, konstytucjonalista;
  • adw. Włodzimierz Łyczywek – dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie;
  • Maciej Żelazowski – prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, sędzia  Sądu Apelacyjnego;
  • Olimpia Barańska-Małuszek – prezes Oddziału Gorzowskiego Iustitia, sędzia Sądu Rejowego w Gorzowie Wielkopolskim.

- Sytuacja jest poważna. Brak Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że jesteśmy zdani na łaskę ustawodawcy. Ważna jest solidarność sprzeciw środowisk sędziowskich. Musimy strzec tego, co jest wartością demokratycznego państwa – podsumowywał  Adam  Bodnar. 

Więcej informacji w sprawie: 
ZałącznikWielkość
PDF icon 20 kasacji RPO.pdf496.96 KB