Zawartość

Wizyta przedstawicieli regionalnego biura przyjmującego skargi od mieszkańców Szanghaju

Data: 
2017-05-31
Położenie: 
 • Warszawa
  Polska
 • Szanghaj
  Chiny

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar spotkał się z delegacją szanghajskiego regionalnego biura przyjmującego skargi obywateli Chin. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Zespołu Wstępnej Oceny Wniosków w Biurze RPO.

Rzecznik opowiedział o strukturze i działalności Biura oraz przybliżył gościom kompetencje RPO. Zbigniew Śpiewak, zastępca dyrektora Zespołu Wstępnej Oceny Wniosków wyjaśnił, co dzieje się ze skargą, która trafia do Biura RPO.

Rzecznik podkreślił jak ważne jest obywatelskie podejście do skarżących i wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom. Wspomniał o odformalizowaniu samej procedury składania skargi, istnieniu lokalnych punktów przyjęć interesantów oraz działalności infolinii i biur terenowych. Zaznaczył, jak ważną część działań RPO stanowią wyjazdy regionalne.

Iwona Miranowicz, naczelnik Wydziału Analiz Wniosków szczegółowo wyjaśniła na czym polega klasyfikacja wniosków i pism trafiających do Biura RPO. Poinformowała też o możliwości podjęcia sprawy z urzędu przez Rzecznika. Pytania gości dotyczyły m.in. niezależności RPO oraz postępowania z pismami, które składane są kilkukrotnie przez tę samą osobę i w tej samej sprawie.

Galeria

 • zdjęcie: przy białym stole siedzi kilka osób
  Spotkanie z goścmi z Szanghaju
 • zdjęcie: przy białym stole siedzi kilkanaście osób
  Rozmowa na temat skarg wpływających do RPO
 • zdjęcie: kilka osób stoi obok siebie i pozuje do zdjęcia
  Uczestnicy spotkania