Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sekretarz generalny Rady Europy rozmawia o sytuacji w Polsce z rzecznikiem Adamem Bodnarem

Data:

Aktualne problemy konstytucyjne i sytuacja praw człowieka w Polsce były tematem rozmowy rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem. Spotkanie odbyło się w Biurze RPO w Warszawie.

Rzecznik praw obywatelskich przedstawił sekretarzowi generalnemu swoje działania w sprawie zmian ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Podkreślił, że jego zdaniem orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 8 marca powinno być opublikowane, a trzej sędziowie Trybunału powołani przez sejm poprzedniej kadencji – zaprzysiężeni przez Prezydenta.

- Rada Europy jest instytucją fundamentalną dla standardów państwa prawa – podkreślił po spotkaniu Adam Bodnar.

Thorbjørn Jagland powiedział natomiast, że odwiedzając kraje członkowskie Rady Europy zawsze spotyka się z rzecznikami praw obywatelskich, ze względu na znaczenie instytucji rzeczniczej.

- Rozmawialiśmy o tym, jak sytuacja z polskim Trybunałem Konstytucyjnym wpływa teraz na działanie Rzecznika, tej całej maszynerii, której działania przynoszą korzyść obywatelom Polski i mogą być wzorem dla innych. Paraliż Trybunału wyraźnie utrudnia pracę Rzecznikowi - powiedział sekretarz generalny Rady Europy.

- Paraliż Trybunału powoduje też bezpośrednie zagrożenie dla praw i wolności jednostki - dodał Adam Bodnar.

W ostatnim czasie RPO skierował do Trybunału kilka wniosków: w sprawie tzw. ustawy inwigilacyjnej, ustawy medialnej, w sprawie służby cywilnej. Pracuje nad wnioskiem w sprawie zmian w Kodeksie postępowania karnego czy w ustawie o prokuraturze. Przepisy wszystkich tych ustaw wpływają na sytuację prawną jednostek.

- Bez sprawnie i szybko orzekającego Trybunału nie mamy organu, który broniłby praw obywateli. To ma także wpływ na ich dostęp do skargi konstytucyjnej czy pytania prawne sądów – podkreślił Adam Bodnar.

Sekretarz generalny Rady Europy interesował się też, na ile Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) jako organ działający w strukturze Rady Europy mógłby przyjść w tej sytuacji z pomocą. Rzecznik wyjaśnił, że biorąc pod uwagę orzecznictwo Europejskiego Trybunału możliwe jest, że ETCP może pomóc w państwie członkowskim Rady Europy, w którym sąd konstytucyjny nie jest w stanie właściwie działać. Ale ponieważ perspektywa czasowa orzekania ETCP jest niezwykle odległa, orzeczenia te nie miałyby bezpośredniego, bieżącego wpływu na sytuację jednostki.

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk