Zawartość

Adam Bodnar na odsłonięciu muralu dla Khadijy Ismayilovej

Data: 
2016-05-24
słowa kluczowe: 

- Polska ma szczególne zobowiązania wobec więźniów politycznych, mamy przecież piękny dorobek „Solidarności”. Właśnie dlatego powinniśmy wspierać takie inicjatywy – mówił dr Adam Bodnar podczas uroczystego odsłonięcia muralu dla Khadijy Ismayilovej. To azerska dziennikarka, która zasłynęła publikacją materiałów demaskujących korupcję wśród kręgów władzy, w tym m.in. wśród członków rodziny prezydenta Azerbejdżanu. Od ponad 500 dni przebywa w więzieniu. We wrześniu 2015 r. Khadija Ismayilova została skazana na 7,5 lat więzienia. Amnesty International wpisała ją na listę więźniów sumienia.

- Jako były więzień polityczny, chcę szczególnie podkreślić, że takie akcje jak ta, są niezwykle ważne dla tych, którzy ze względu na swoje przekonania zostali pozbawieni wolności – mówił Rasul Jafarov - działacz na rzecz praw człowieka, który niedawno sam opuścił azerskie więzienie. Wskazywał, że każda forma wsparcia i solidarności z uwięzionymi daje im nadzieję i pozwala wierzyć, że w ich sprawie coś zacznie się zmieniać.

Dr Bodnar zauważył, że takie oddolne działania i zaangażowanie organizacji pozarządowych wywierają wpływ na dyplomatów i otoczenie międzynarodowe, dzięki temu w wielu przypadkach władze decydują się na uwolnienie więźniów sumienia.

Mural został namalowany przez Dariusza Paczkowskiego i wolontariuszy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Polska Zielona Sieć. W ten sposób chcieli uczcić zbliżające się 40. urodziny Khadijy Ismayilovej. Z tej okazji organizatorzy przygotowali nawet tort z podobizną dziennikarki. Mural znajduje się przy wiadukcie w ciągu al. Prymasa Tysiąclecia nad ulicą Obozową w Warszawie.

Galeria

 • zdjęcie: dwaj mężczyźni rozmawiają, za nimi w tle widać fragment muralu przedstawiający twarz kobiety
  Rasul Jafarov i Adam Bodnar
 • zdjęcie: na tle muralu w niebiesko-czerwono-zielonych barwach, stoją dwaj mężczyźni i jedna kobieta, mężczyna po prawej - w granatowym garniturze przemawia do mikrofonu
  Adam Bodnar mówi na odsłonięciu muralu
 • zdjęcie: grupa osób stoi na tle muralu, przed nimi na białym stoliczku stoi tort
  twórcy muralu z dr Adamem Bodnarem i Rasulem Jafarovem, na stoliku tort urodzinowy
 • zdjęcie: na muralu widać białą twarz kobiety, jest namalowana na tle niebiesko, czerowno, zielonych pasów
  mural dla Khadijy Ismayilovej